Prečo sa oplatí do Bitcoinu investovať
Prečo sa oplatí do Bitcoinu investovať. Zdroj: shutterstock.com/totojang1977

Bitcoin oslovuje ľudí naprieč celými generáciami. Niektorí do neho investujú, lebo očakávajú zisk, pre iných je to technologický zázrak. Z dlhodobého hľadiska sa môžeme rozprávať tiež o Bitcoine ako o zabezpečení hodnoty. Prečo sa oplatí do Bitcoinu investovať aj 10 USD týždenne? A aké výhody/nevýhody prináša táto investícia?

Prečo sa oplatí do Bitcoinu investovať?

Bitcoin, prípadne aj ostatné známe kryptomeny, predstavujú novú, rozvíjajúcu sa technológiu, kde je veľký priestor na rast. To sa prejavilo aj na cenovom raste. Zatiaľ čo 5 rokov dozadu bola cena Bitcoinu 1 000 dolárov, teraz sa pohybuje na hodnote okolo 30 000 dolárov. Historické maximum bolo zatiaľ takmer 70 000 dolárov. Možno sa to zdá ako dlhé investičné obdobie (5 rokov), kým sa dostavia pekné zisky. Na druhej strane zarobiť 70 násobok je veľmi slušné. Väčšina akcií za toto obdobie urobila iba 100-percentné zhodnotenie. Zhodnotenie peňazí v banke je dokonca ešte menšie ako inflácia, a to okolo 10 % za posledných 5 rokov. Preto ak hľadáme investičnú príležitosť, Bitcoin by mal tvoriť minimálne malú časť nášho investičného portfólia.

Investovanie za pomoci DCA – výsledok
Investovanie pomocou DCA – výsledok. Zdroj: dcacryptocalculator.com

Ak by sme od roku 2017 investovali do Bitcoinu až do dnes každý týždeň 10 dolárov, tak celková hodnota účtu by bola viac ako 9 000 dolárov. Investovaná suma by predstavovala 2 600 dolárov a čistý zisk by bol okolo 6 500 dolárov. A to sa stále rozprávame iba o veľmi zanedbateľnej sume 10 dolárov týždenne.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Pravidlo piatich rokov

Nastaviť si krátkodobý investičný horizont je veľmi častá chyba začiatočníkov. Ako vidno na samotnom grafe vyššie, hodnota nášho účtu má veľké výkyvy, ktoré sú zapríčinené rôznymi situáciami na trhu. Patria sem obdobia rastu, ale aj recesie. Iba za toto tisícročie zažil globálny trh tri veľké krízy. Prvú hneď na začiatku tisícročia, takzvanú dotcom bublinu, druhú v roku 2008 a posledná tretia počas koronakrízy v roku 2020. Štatistky tak približne každých 5 – 10 rokov trhom zatrasie veľký pokles.

Vo väčšine prípadov sa trh spamätá a vracia sa späť počas jedného až dvoch rokov. V niektorých prípadoch to ale môže trvať aj viac ako 10 rokov. Pokiaľ sa vám teda posledné 2 roky nedarí byť v zisku, ešte to hneď nemusí byť vaša chyba. Správanie trhu sa nedá ovplyvniť a nám len zostáva vždy čakať, dokupovať a držať sa investičného konceptu. Tí, čo nakúpili Bitcoin v závere roka 2017, čakali takmer 4 roky, kým sa hodnota ich investícií vrátila aspoň na pôvodnú hodnotu. Následne však prišiel viac ako 300-percentný rast na 60 000 dolárov.

Klesajúci trend síce neposkytoval pohodlie pre investora pri pohľade na straty. Poskytol ale príležitosť nakupovať a za lacno spriemerovať cenu. Aby sme sa vyhli zbytočným stratám, keďže trh nerastie stále, je lepšie sa zamerať vždy na pravidelné dokupovanie bez ohľadu na cenu a takto postupne zvyšovať hodnotu našich investícií.

5 zásadných dôvodov prečo investovať do Bitcoinu:

  1. S veľkou pravdepodobnosťou cena bude dlhodobo rásť.
  2. Naše peniaze nebude znehodnocovať inflácia, pretože Bitcoin ju má minimálnu, až nulovú, keďže obmedzený počet mincí je 21 miliónov.
  3. Záujem veľkých inštitúcií a fondov.
  4. Bitcoiny sú iba vaše a nespravuje ich 3. osoba ako v prípade vkladu v banke či v investičnom fonde. Môžete o ne prísť iba vlastnou chybou, a to najčastejšie slabo zabezpečením heslom či počítačom.
  5. Globálny rast záujmu o kryptomeny a Bitcoin.

Záver

Bitcoin určite patri k veľmi zaujímavým spôsobom, ako zhodnocovať kapitál. Treba si však povedať veľmi dôležitú informáciu, a to slepému sledovaniu výkonnosti z minulosti. Nikdy nie je zaručené, že aktívum bude rásť rovnako rýchlo ako v poslednom meranom období. Nezdravý je aj príliš veľký maximalizmus k danému aktívu. Vždy je lepšie preto investície rozložiť do viacerých sektorov. Môžu to byť napríklad ostatné altcoiny, akcie alebo nehnuteľnosti. V opačnom prípade ak necháme peniaze ležať na našom účte, tak ich bude zožierať inflácia, čo rovnako nie je dobré smerovanie.

Prečítaj si aj: Čím je krytý Bitcoin a jeho hodnota?