Graf na dnes: cena benzínu a nafty opäť narástla, cena ropy tento týždeň však klesla
Graf na dnes: cena benzínu a nafty opäť narástla, cena ropy tento týždeň však klesla. Zdroj: https://www.shutterstock.com/n_defender

Máme tu koniec týždňa a s ním zhrnutie cenového rastu pohonných látok na Slovensku. Aj tentokrát si motoristi opäť pri tankovaní priplatili, pretože zdražel benzín aj nafta. Medzitým cena ropy klesla na nové minimum.

Benzín aj nafta zdraželi

V 26. týždni opäť zdraželi ceny pohonných hmôt na Slovensku. Cenový nárast mohli motoristi pocítiť pri tankovaní benzínu aj nafty. Konkrétne ceny rástli nasledovne: benzín natural 95 o 1,67 % (0,032 eur), natural 98 1,85 % (0,039 eur), nafta 1,57 % (0,030 eur), LPG 0,11 % (0,001 eur) a CNG 1,39 % (0,026 eur). Cena LNG ostala tento týždeň nezmenená.

Ceny pohonných hmôt počas týždňov
Ceny pohonných hmôt počas týždňov. Zdroj: http://datacube.statistics.sk

Medzitým tento týždeň zažili trhy s ropou korekciu, ktorá strhla cenu na 95 dolárov za barel. Pokles nastal pre obavy z globálnej recesie a zhoršujúcej sa ekonomickej situácie v USA. Americká banka Goldman Sachs však upozornila, že hoci komodity reagujú na tieto správy poklesom, stále „zostávajú najlepším makrozabezpečením“ pred infláciou.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Cena ropy na burze tento týždeň klesla
Cena ropy na burze tento týždeň klesla. Zdroj: Tradingview

Domnievame sa, že je predčasné, aby komodity podľahli obavám z recesie, keď globálna ekonomika stále rastie a trhy zostávajú v deficite v dôsledku silného dopytu,“ uviedla banka na adresu korelácie cien komodít k obavám z recesie. Volatilita na trhu s ropou môže pretrvávať aj v ďalších týždňoch, no Goldman predpokladá, že nás čaká ďalšie zdražovanie pre nízku úroveň zásob ropy:

Ceny ropy musia ďalej rásť, aby sa normalizovala neudržateľne nízka úroveň globálnych zásob ropy, ako aj voľné kapacity OPEC a rafinérií.“

Do druhého polroku 2022 až 1. polroku 2023 banka predpokladá cenový nárast ropy Brent na priemer 135 dolárov za barel.

Čítaj tiež: Graf na dnes: TOP 5 metaverzových projektov, ktoré v posledných dňoch rástli

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance