Ako ochrániť vaše zisky? – RRR a money management – Denník 12. týždeň

0

Ako som sľúbil, tak denník sa nám aktuálne opäť trošku rozbehne. Stále máme pred sebou pár veľmi dôležitých lekcií. To platí napríklad aj na tú dnešnú. Aj keď nejde už priamo o psychológiu alebo technickú analýzu, money management a risk management sú veľmi podstatnou časťou obchodovania. Ako hovorí aj Jakub Kraľovanský, autor tohto kurzu, pre úspešné obchodovanie potrebujete všetky tri časti (TA, psychológiu, ale aj money management). Čo to ale je?

Money management a risk management pre všetkých

Možno ide o neznámy alebo pomerne ťažko predstaviteľný pojem, avšak v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Money management predstavuje isté pravidlá, ktorými riadite svoje financie pri obchodovaní. Koľko peňazí (alebo % svojho portfólia) dáte do jednotlivých obchodov. S akou sumou začnete obchodovať. A mnoho ďalších otázok spojených s financiami, ktoré obchodujete a ako ich používate.

Risk management na druhú stranu hovorí o tom, ako nastavíte stop loss. Chcete riskovať s veľmi úzkym stop lossom, aby ste mali čo najvyšší RRR (risk to reward ratio) alebo radšej dáte väčší stop loss. Pri risk managemente bezpochyby platí, že musíte stop loss zadať pri každom obchode a presne podľa vašej stratégie. Ide o silnú disciplínu, ktorá môže byť veľmi náročná na emócie, avšak v nejednom prípade vás vie zachrániť a preto musíte „ísť ako stroj“ a dodržiavať danú stratégiu.

Čo je RRR a ako ho používať?

Risk to reward ratio (často sa hovorí iba risk/reward ratio), je nástroj, ktorý vám pomôže určiť hodnotu toho, čo riskujete verzus hodnotu toho, čo môžete pri danom obchode zarobiť. RRR 1:1 vám teda hovorí, že aby ste získali jednu jednotku (dolár, Bitcoin, satoshi), riskujete jednu jednotku (dolár, satoshi, Bitcoinu).

Na tradingview viete nájsť tento nástroj pod názvom long position (v prípade long pozície) alebo short position (v prípade shortu). Pri použití daného nástroja sa vám zobrazí pomer (RRR), ktorý vám povie, ako ste na tom v danom obchode s vaším targetom a stop lossom.

Na to, aby ste zistili, aké RRR je pre vás vhodné, je treba vedieť, aký typ obchodníka chcete byť. Pri každom sú totižto pomery a RRR odlišné. Pri skalpovaní sa odporúča 1:1 až 1,5:1 (avšak skalpovanie sa neodporúča začiatočníkom). Pri day tradingu by ste mali mať RRR aspoň 2:1. V short term tradingu by sa malo RRR pohybovať medzi 3:1 až 5:1 a swing trading by malo byť aspoň cez 5:1.

Dve pravidlá, ktoré môžu zmeniť vás trading

Pri money managemente je treba vedieť, koľko do akého obchodu chcete dať a koľko ste ochotný riskovať. Jakub odporúča investovať max 10 %  z vášho portfólia do jedného obchodu. Čo znamená max 10 otvorených obchodov (avšak netreba to hrotiť!). Takisto na každom je treba mať stop loss, ktorý by nemal presahovať viac ako 10 % (čo znamená, že riskujete 1 % z celého vášho kapitálu).

Druhá rada je, že ešte predtým, ako chcete začať obchodovať, si máte spraviť back test vašej stratégie, money a risk managementu. Pri tom Jakub odporúča, aby ste sa snažili mať stále ten istý RRR. To vám vie najkrajšie poukázať na to, aké výsledky vaša stratégia skutočne prináša.

Záver

Nepochybne ide o náročnú lekciu. Avšak je veľmi potrebná. Pretože toto sú tie detaily, ktoré na konci vedia spraviť markantný rozdiel medzi ziskovými a stratovými obchodníkmi. Aj preto by som vám veľmi odporúčal venovať jej dostatok pozornosti aj napriek tomu, že sa môže zdať, že toto nie je až také podstatné. Opak je však pravdou!

Čo čítať ďalej?

Prečo vám stále nevychádzajú obchody? – Zodpovednosť – Denník 9. týždeň

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of