head-hlava očakávanie

V poslednej dobe sme sa venovali psychológii obchodovania a aj dnes budeme v tejto oblasti pokračovať. Dnes si rozoberieme, ako spolu súvisia očakávania, konfliktné presvedčenia a obchodovanie.

Očakávania neprinesú nič dobré

Očakávam, že Bitcoin bude do konca roka na hodnote 20 000 dolárov. Znie to reálne? Stačí, aby prišla jedna naozaj pozitívna správa, a môže sa to naozaj stať. Ale nemusí. A to je na tom to najhoršie. Očakávania vás pri tradingu dokážu obrať aj o posledný cent.

Pri tradingu musíte byť hlavne flexibilní a nebáť sa zmeny. Musíte si dokázať priznať chybu a povedať si, že tento obchod nevyšiel a že je čas vystúpiť. Nemôžete dúfať, veriť či očakávať, že sa trh už-už otočí a bude smerovať vaším smerom. Pretože týmto prístupom prídete naozaj o veľa peňazí.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo obchodovanie na burze nie je ľahké povolanie? – Mýty a fakty

Presvedčenia – prečo im venovať pozornosť?

Presvedčenie nie je niečo, s čím sa narodíte. Ale je to akási „paleta“ hodnôt, názorov, postojov a myšlienok, s ktorými vyrastáte, ktorými ste obklopení alebo s ktorými podvedome prichádzate do styku. Niektoré z nich sú silnejšie (niektoré tak silné, že by ste pre ne napríklad chceli aj zomrieť), niektoré slabšie. To všetko závisí od každého zvlášť a tiež od konkrétneho presvedčenia.

Podstatné je však vedieť, že presvedčenia majú obrovskú silu. Či už zlú alebo dobrú, presvedčenia dokážu meniť naozaj veľa. Existuje jedno krásne cvičenie na to, aby ste zistili, čomu naozaj veríte a aké presvedčenie máte (najmä o sebe).

Na toto cvičenie potrebujete papier, pero a mobil (alebo stopky). Počas 10 minút napíšte na papier čo najviac viet, ktoré začnete slovom „Som“. Po uplynutí 10 minút vyškrtnite všetky vety, ktoré obsahujú iba fakty (som muž, som študent, som pracujúci a podobne). Všetko ostatné by mali byť vaše presvedčenia a mnohé z nich by mali byť aj takzvané „konfliktné presvedčenia“.

Ako sa zbaviť konfliktných presvedčení?

Ak sa pýtate, čo sú to tie konfliktné presvedčenia, tak odpoveď nájde každý sám pre seba na danom papieri. Pokiaľ na ňom máte napríklad napísanú vetu, „Som niekto, kto si nezaslúži byť boháč“, ale v hlave máte, že chcete byť víťaz alebo obchodník, tak ide o konfliktné presvedčenie.

Takých presvedčení môže byť veľké množstvo a verte mi, máme ich všetci. Kým ich nebudeme mať vyriešené, nemôžeme byť úspešní obchodníci. Ako sa ich však zbaviť? Pomôcť nám môže už prvý krok, a tým je uvedomiť si ich (napísať, nahlas prečítať). Následne je však potrebné začať tiež konať.

Vizualizácia – proces predstavovania si chceného výsledku v budúcnosti (vyšportované telo, výhra dôležitého zápasu, nové drahé auto atď.) dokáže byť veľmi nápomocný procesu zbavovania sa týchto presvedčení. Rovnako je preukázané, že vizualizácia dokáže „preprogramovať myseľ a podvedomie“. A je to tiež aj ten najúčinnejší spôsob, ako bojovať s konfliktnými presvedčeniami.