Kryptomenoví milionári
Kryptomenoví milionári. Zdroj: Shutterstock.com/nuttapon averuttaman

Dokážu kryptomenoví milionári skutočne manipulovať s trhom, alebo ide len o konšpiráciu nespokojných obchodníkov? Nepredvídateľné a masívne cenové pohyby sú vďaka veľkým hráčom predmetom rôznych špekulácií. Pozrime sa na túto tému bližšie.

Kryptomenoví milionári

Každý, kto sa rozhodne investovať na akomkoľvek trhu, by mal poznať pojem veľkých hráčov, tzv. veľryby, ktorí dokážu ovplyvňovať ceny na jednotlivých trhoch. Vo všeobecnosti môžeme za veľryby považovať investorov alebo organizácie, ktoré majú obrovský kapitál a držia veľkú časť určitej kryptomeny v porovnaní so zvyškom trhu. Kryptomenoví milionári častokrát vlastnia viac ako 10 % z celkového počtu danej kryptomeny. Medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré vlastnia veľký počet bitcoinov, patrí aj spoločnosť MicroStrategy s portfóliom až 130 000 BTC.

Vďaka obrovskej kúpnej alebo predajnej sile môžu takýto investori relatívne ľahko ovplyvňovať trh. Medzi ďalšie veľké organizácie zaraďujeme aj spoločnosti Pantera Capital, Fortress Investment Group a Falcon Global Capital. Ak by tieto spoločnosti náhle investovali veľké peniaze do nejakej kryptomeny, jej cena by sa masívne zvýšila. Ak by vykonali opak, cena by klesla.

Najväčších investorov nenájdete na burzách. Také veľké objednávky by mohli zahltiť existujúci objem v knihách objednávok. Tieto organizácie preto obchodujú v rámci mimoburzových lokalít.

Rebríček držiteľov BTC
Rebríček držiteľov BTC. Zdroj: Bitcoin Rich List

Prečítaj si tiež: Michaël van de Poppe: „Tieto altcoiny zažijú počas novembra veľký nárast. Buďte v strehu!“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Vo svete kryptomien majú veľkí investori najväčšiu moc v systémoch, ktoré využívajú konsenzus Proof-of-stake. Ich obrovské portfólio danej kryptomeny im dáva väčšiu hlasovaciu právomoc. Z hľadiska dlhodobej stability projektu je prítomnosť takýchto investorov pozitívnym faktorom. Negatívne to však vplýva na decentralizáciu, ktorá vďaka tomu stráca zmysel. Kryptomeny sú pseudoanonymné, takže v podstate vidíme adresu, ale nevieme, komu konkrétne patrí.

Vďaka blockchainu však vieme identifikovať aspoň adresy a akú veľkú časť danej kryptomeny držia. Retailovým investorom sa často odporúča sledovať tieto adresy a najmä pohyby veľkého množstva tokenov, ktoré investori zvyknú presúvať. To, či títo obchodníci dokážu manipulovať trhom, nikdy nebolo dokázané. Je to však vysoko pravdepodobné.

Sledovanie ich pohybov umožňuje trhu zorientovať sa v tom, aký sentiment je na trhu a ktoré kryptomeny získavajú na popularite medzi majetnými investormi.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance