Ako byť vo svete kryptomien skutočne v bezpečí?

Novinky Spoločnosť Nio bola hacknutá
Spoločnosť Nio bola hacknutá. Zdroj: Shutterstock.com/vchal
BitmarketsBitmarkets

Bezpečnosť. Téma, ktorá sa opakuje stále dokola. Je však veľmi potrebná a mala by byť prízvukovaná neustále. Je to tak najmä preto, že pokiaľ sa ľudia nebudú o bezpečnosti vzdelávať, ich kryptomeny môžu byť v ohrození. Preto sa v tomto článku opäť pokúsime pripomenúť vám, ako sa chrániť pred podvodmi na burzách.

Bezpečnosť

Práve vďaka obrovským ziskom, ktoré kryptomeny minulý rok priniesli, sa o ne začali zaujímať aj ľudia s takmer nulovými znalosťami. Avšak otváranie účtov ani na tých najväčších a najbezpečnejších burzách nemusí byť dobrý nápad. Obzvlášť v prípade, ak ľudia kryptomeny na burzách nakúpia a potom ich tam „hodlujú.”

Často pri výbere kryptomenových búrz je jedným z prvých kritérií počet kryptomien alebo jedna kryptomena, ktorú sa daný investor rozhodne nakúpiť. Vo veľa prípadoch tak investori úplne zabudnú, alebo podcenia bezpečnosť daných platforiem. Práve preto vám teraz skúsime načrtnúť pár myšlienok, na ktoré by ste určite nemali zabúdať predtým, ako si otvoríte účet na burze.

Verifikácia

Základ pri burzách by mala byť verifikácia. Vo veľa prípadoch je napríklad prvok KYC (Know Your Customer – Poznaj svojho zákazníka) dostačujúci. Práve ak burza využíva KYC, do sveta vysiela jasný signál, že sa snaží spĺňať regulačné kritéria AML (Anti Money Laundery – Regulácie proti praniu špinavých peňazí) a CFT (Countering the Finance of Terrorism – Boj s financovaním terorizmu).

Burza by sa tak mohla v budúcnosti vyhnúť problémom s reguláciami a prípadným uzatvorením danej platformy. Ak dokonca burza vyžaduje email alebo telefónne číslo, proces verifikácie by mal byť ešte dôveryhodnejší. Práve AML a CFT regulácie by mali takéto platformy ochrániť od „zlých obchodníkov,” ktorí by sa snažili o pumpy, spoofying alebo napríklad o podvodnú aktivitu.

Skutočne decentralizovaná burza

Väčšina z nás používa stále centralizované burzy. Dokonca aj niektoré decentralizované burzy sú regulované na centrálnych serveroch. Kvôli tomu sa stále dajú napadnúť hackermi, ktorí sa o to určite budú pokúšať. O tom, že sa to hackerom pri burzách darí si môžte prečítať napríklad tu alebo tu. Riešenie môžu ponúknuť skutočne decentralizované burzy.

To však vôbec nemusí byť také jednoduché riešenie. K decentralizovaným burzám treba hneď na začiatok povedať, že aby ľudia vedeli na takejto burze obchodovať, musia byť veľmi schopný v IT alebo blockchain technológii. Je to preto, že prístup na decentralizovanú burzu je možný iba po stiahnutí špeciálneho užívateľského konta (Special client), ktoré musí byť podporované viacerými uzlami (nodes).

Ak by ste však mali veľký záujem o danú burzu, veľa potrebných informácií je jednoducho dohľadateľných na zdrojoch ako napríklad Medium. Ak by ste sa však rozhodli kryptomeny nedržať na burze (čo je najmä pri vyšších sumách veľmi rozumné), riešení je niekoľko.

Tip z redakcie: Knižnica zaujímavých zdrojov

Používajte cold storage

Téma, ktorej sme sa venovali už v nejednom článku, avšak opatrnosti v kryptosvete nie je nikdy dosť. Ak však nechcete držať kryptomeny na burzách, peňaženky a obzvlášť cold storage zariadenia (offline peňaženky), by pre vás mali byť ideálnym riešením.

Pri týchto zariadeniach je však potrebné povedať, že cieľom nie je držať kryptomeny v offline peňaženkách, ale na externých zariadeniach. Až vtedy ste v skutočnosti iba vy vlastníkmi privátnych kľúčov a pokiaľ nestratíte zariadenie, nemôžete stratiť ani kryptomeny. Takéto zariadenia však nemusia byť ideálne pre ľudí, ktorí denne obchodujú.

Tokenizácia

Jedným z ďalších možných spôsobov, ako sa na kryptomenách dá zarobiť a nevystavovať sa prílišnému risku, je pomocou využívania služieb spojených s tokenizáciou. Niekoľko spoločností sa pokúša takéto služby ponúkať. Poďme sa ale bližšie pozrieť, o čo konkrétne pri takýchto službách ide.

Záver

Či už chcete kryptomeny denne obchodovať, držať alebo ich iba vlastniť, bezpečnosť by ste určite nemali zanedbávať. Vybranie si burzy, ktorá vám vyhovuje najviac ale aj spĺňa bezpečnostné kritéria, môže byť jednou z ciest. Ďalšia je napríklad ukladanie si svojich kryptomien na bezpečné peňaženky, ktoré sú v ideálnom prípade offline a nie sú súčasťou vášho notebooku alebo mobilu (externé zariadenie).

Čo čítať ďalej?

https://kryptomagazin.sk/rozhovor-jan-curaj-profesionalny-kryptotrader/

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Zdroj:
cryptovest.com

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.