Ako byt aj počas krízy v zisku
Ako byt aj počas krízy v zisku. Zdroj: shutterstock.com/pathdoc

Domácnosti trápi vysoká inflácia a ceny energií a investorov zasa klesajúce trhy. Dokonca ani zlato, ktoré vždy počas krízy rástlo, nepodalo v tomto roku výrazný výkon. Ako teda počas týchto ťažkých časov byť stále v zisku a posúvať sa dopredu? Tento článok je inšpirovaný videom z kanála Erik Investor: Jaktože jsem i tento strašný rok v plusu? [ODHALENÍ STRATEGIE]

Všetko začína v našom rozpočte

Pravdepodobne najjednoduchšia rada, ktorú je veľmi ľahké aplikovať, je naučiť sa šetriť. A tým nie je myslené vykurovať na menej stupňov či kupovať lacnejšie výrobky. Kto chce, môže optimalizovať a využiť lifehacky na rozpočet na čokoľvek. Napríklad sa osprchovať v studenej vode. Pre väčšinu ľudí by mala byť ale priorita v rámci rozpočtu eliminovať zbytočne náklady, napríklad cestu autom zameniť za cestu na bicykli alebo autobusom, prípadne prestať fajčiť. Určite každý z nás má aspoň jednu položku, na ktorú každý mesiac minie zbytočne veľa peňazí.

Keď sa naučíme viac šetriť, vieme si tak odložiť na horšie časy, prípadne aj na investovanie na burze. V minulých návodoch sme čitateľom odporučili niekoľko trikov, ako ušetriť každý mesiac bez veľkej námahy aj 10 % zo svojej výplaty a navyše si zároveň zarobiť niečo v kryptomenách zadarmo:

Buduj svoj biznis a investuj do seba

Nemusíš sa stále spoliehať iba na jednu prácu. Už iba pre vysoké ceny energií má veľa firiem problémy a hrať všetko na jednu stranu môže byť nebezpečné. Ak si zamestnanec, môžeš skúsiť požiadať o zvýšenie platu a uviesť adekvátny dôvod, ako je napríklad vysoká inflácia či vysoké mesačné náklady. Pokiaľ si usilovný, tak firma si ťa bude snažiť udržať a zvýšiť ti plat (s veľkou pravdepodobnosťou). Zároveň sa môžeš pozrieť na stránke profesia.sk, či sa nenájde iná alebo podobná a lepšie platená práca.

Zapracuj už dnes na lepšej budúcnosti
Zapracuj už dnes na lepšej budúcnosti. Zdroj: shutterstock.com/MangKangMangMee

V prípade podnikateľa môžeš viac pracovať na firme alebo skúsiť rozbehnúť nový biznis. Popritom môžeš skúsiť investovať svoje zarobené peniaze ďalej.

Veľmi dôležitá je aj investícia do seba. Môžeš sa zúčastniť rôznych školení, kurzov alebo sa na internete naučiť niečo nové a neskôr to skúsiť predať ľudom. Nikdy nevieš, či práve tvoj nápad nebude neskôr najviac žiadaný na Slovensku alebo v hraničí.

Dokonca investícia do seba, respektíve taký menší lifehack, ktorý je úplne zadarmo, je upraviť si spánkový režim (ak ho máš rozbitý). Asi netreba pripomínať, že hodina či dve menej spánku ti môžu rozbiť celý tvoj ďalší deň. Preto je lepšie investovať svoje 2 hodiny už dnes ako stratiť polovičku ďalšieho dňa. Peniaze môžeš ďalej investovať napríklad aj do kníh, ktoré ti otvoria nové možnosti a rovnako s veľkou pravdepodobnosťou ťa naučia niečo nové, čo si doteraz nevedel.

Investuj rozumne a využi aktuálnu krízu

Ak budeš aplikovať tieto metódy, pravdepodobne do 6 mesiacov uvidíš zmeny a možno sám zistíš, že si vieš každý mesiac odložiť/zarobiť aj viac ako 10 % zo svojej aktuálnej výplaty. Neboj sa hlavne nových možnosti a investícií, či už do seba, alebo aj do akcií, kryptomien alebo nehnuteľností.

Teraz, keď sú ceny na trhoch dole, máš oveľa lepšiu príležitosť nakupovať, ako keď bude znovu všetko na historickom maxime. Napríklad Bitcoin oproti minulému roku sa prepadol už o viac ako 60 %, takže si môžeš aktuálne kúpiť 3-krát viac za rovnakú sumu.

Klesajúci trend určite nebude trvať večne a to, že si investoval teraz za „výpredajové“ ceny sa ti neskôr môže niekoľkonásobne zúročiť. Nezabúdaj sa držať svojho nastavaného systému a investovať pravidelne. Ak nevieš obchodovať alebo si bol vždy stratový, tak nešpekuluj nad lokálnymi pohybmi, ale radšej iba nakúp a mysli skôr na dlhodobý horizont. Lepšie je mať teraz niečo a neskôr zhodnotiť svoje peniaze ako nemať nič vďaka banálnym chybám a chamtivosti po ziskoch.

Záver

Súčasná kríza nám dáva možnosť zamyslieť sa nad tým, čo by sme mohli zmeniť k lepšiemu, aby sme žili ešte kvalitnejší život ako bol počas tohto či minulého roka. Nemusíš okamžite meniť prácu či zúčastniť sa 10 kurzov naraz. Stačí postupne pracovať na sebe, budovať nový biznis a vzdelávať sa. Neskôr zistíš, že ti každý mesiac zostane viac peňazí nielen na seba, ale napríklad aj na investovanie. To v súčasnej dobe vysokých cien nie je pre každého jednoduchá úloha.