Aká je budúcnosť blockchainu Cosmos? Dokáže naplniť svoj potenciál?

Novinky Blockchain COSMOS
Blockchain COSMOS. Zdroj: Shutterstock.com/Dennis Diatel
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Blockchain Cosmos je v kryptomenovej komunite považovaný za projekt s veľkou budúcnosťou. Dokáže sa však jeho potenciál skutočne naplniť? Tento ekosystém je vyvinutý na to, aby riešil problémy s rýchlosťou blockchainov, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie. Tento projekt má však ďalšie pozitíva. Za najdôležitejšiu výhodu ekosystému je považovaná funkcia interoperability. Z tohto dôvodu môžeme za najväčšieho konkurenta Cosmosu považovať blockchain Polkadot a nie Ethereum, ako sa bežne tvrdí.

Ekosystém Cosmos

Tento blockchainový projekt umožňuje podobne ako Polkadot vytvárať protokoly na mieru. Polkadot sa však viac zameriava na bezpečnosť a Cosmos prikladá väčšiu dôležitosť komunikácií medzi blockchainami. Protokoly, ktoré sú vytvorené na Cosmose, tak môžu medzi sebou jednoducho komunikovať. V prípade Polkadotu je interakcia medzi sieťami realizovaná prostredníctvom parachainov. Cosmos tento proces realizuje prostredníctvom tzv. „hub”.

Prečítaj si tiež: Binance je najbezpečnejší prístav vo svete kryptomien! Ich rezervy sú zabezpečené o viac ako 100 %, tvrdí špičková audítorská firma

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Dokáže však tento ekosystém naplniť svoj potenciál, prekonať konkurenciu a nájsť uplatnenie vo svete? Na to, aby to dokázal, musí odstrániť viacero nedostatkov. Tými sú najmä nedostatok aplikácií, slabý marketing a v neposlednom rade staking. Ten odrádza veľkú časť validátorov. Dôvodom je, že v prípade pochybenia ekosystém validátorov zablokuje a pridelí im doživotný zákaz podieľať sa v budúcnosti na riadení siete. Tento systém síce dokáže zabezpečiť slušné správanie v sieti, no má viac negatív. Ak sa validátor dopustí neslušného správania, potrestaný bude nielen on, ale aj samotný delegát, ktorý s tým nemá nič spoločné.

ATOM/BUSD

ATOM/BUSD 1H TF. Zdroj: TradingView

Natívny token ATOM tak môže prilákať väčšiu časť investorov, ak by jeho ekosystém dokázal v budúcnosti odstrániť dôležité nedostatky, ktoré blokujú rozmach siete. Aj z týchto dôvodov zatiaľ Cosmos nemôžeme považovať za vážneho konkurenta Etherea.

Čítaj tiež: Aký má vplyv Wall Street na kryptomeny? Odpoveď vás prekvapí