V tomto článku sa pozrieme na kryptomeny, ktorých staking ponúka zaujímavé výnosy. Okrem výnosu sú však dôležité aj ďalšie faktory, ktoré treba mať na pamäti.
Čo je to staking?
Na to, aby sme si mohli predstaviť jednotlivé projekty, je dobré vedieť, čo vlastne staking je. V jednoduchosti ide o proces, keď požičiate alebo vymeníte svoje neaktívne kryptomeny do blockchainovej siete. Sieť bude následne vaše kryptomeny efektívne využívať. Za celý tento proces následne zinkasujete úrok, teda výnos. V ďalšej časti článku sa pozrieme na TOP kryptomeny, ktoré sú z hľadiska stakingu výhodné.
Ethereum
Druhá najsilnejšia kryptomenová sieť môže byť pre investorov vhodnou voľbou na staking. Ethereum je ešte stále blockchainom, ktorý pracuje s konsenzuálnym modelom Proof-of-work. To sa však čoskoro zmení. V septembri nás čaká jedna z najdôležitejších aktualizácií v histórii tejto siete.
ETH bude využívať nový konsenzus Proof-of-stake. V decembri 2020 prešiel reťazec Beacon zásadnou zmenou, ktorá investorom umožnila staking tokenov ETH. Z dlhodobého hľadiska ide v prípade stakingu o najvhodnejšiu voľbu.
Cardano
Ekosystém Cardano patrí k najvýkonnejším blockchainovým projektom. Sieť funguje na princípe Proof-of-stake, ktorý okrem toho, že umožňuje samotný staking, je aj šetrnejší k životnému prostrediu. Nevýhodou projektu je vysoká volatilita natívneho tokenu ADA. Tento faktor sa však môže zmeniť po aktualizácii Vasil, ktorá môže cenu tokenu ADA vystreliť smerom nahor. Z dlhodobého hľadiska ide o projekt s veľkým potenciálom.
Prečítaj si tiež: Sleep to earn – blockchainová sféra, ktorá vám umožní zarábať kryptomeny počas spánku
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Uniswap
Ak hovoríme o sektore DeFi, Uniswap patrí k TOP projektom. Jeho najväčšou výhodou je prepracovaná bezpečnosť stakingu. Projekt je postavený na princípe sieti Etherea. Ak vaše portfólio obsahuje tokeny UNI, môžete ich vložiť do poolov likvidity.
Čím väčší je zvolený pool, tým viac sa zvyšujú aj vaše odmeny za staking. Odmeny sú totiž percentuálnym podielom z transakčných poplatkov iných používateľov. Projekt Uniswap sa stále javí ako vhodná investícia.
Algorand
Tento blockchain je odborníkmi zaraďovaný medzi projekty s najväčším potenciálom do budúcnosti. Projekt je vysoko škálovateľný a má minimálne transakčné poplatky. Okrem stakingu má široké využitie v razení NFT tokenov či využívaní decentralizovaných aplikácií.
Algorand taktiež plánuje dôležitú novinku, ktorou je implementácia „Pure Proof-of-stake”. Ide o konsenzus, ktorý umožňuje realizovať transakcie bez nutnosti hard forku.
Solana
Posledným projektom vhodným na staking je blockchain Solana, ktorý patrí tiež do sektoru DeFi. Tento blockchain je častokrát označovaný ako hlavný konkurent Etherea. V porovnaní s ETH má v dvoch aspektoch výraznejší náskok.
Ponúka vysokú rýchlosť s minimálnymi transakčnými poplatkami. Nevýhodou je však jej časté preťaženie, pretože sieť nie je zatiaľ schopná zvládať nápor veľkého počtu transakcií. Z dlhodobého hľadiska však ide o perspektívny projekt.
Čítaj ďalej: Sfalšoval svoju smrť? – John McAfee, kontroverzná osoba zo sveta kryptomien, je údajne nažive!