Investigatívny youtuber naznačil, že USDD od Justina Suna má znaky Ponziho schémy

Novinky Je USDD podvod?
Je USDD podvod? Zdroj: Shutterstock, Praveen Nanu
BitmarketsPepe Unchained mobil

Po páde ekosystému Terra sa čoraz viac vynárajú otázky o rôznych kryptomenových pyramídových schémach. Znaky Ponziho schémy má údajne aj najnovší projekt zakladateľa Tronu Justina Suna. Je USDD ďalší podvod?

USDD má vraj znaky Ponziho schémy

Na túto problematiku sa najnovšie pozrel investigatívny youtuber Stephen Findseisen, známejší pod pseudonymom Coffezilla. Podľa neho je najnovší stablecoinový projekt USDD od Justina Suna Ponziho schéma podobne ako v prípade UST od Do Kwona.

Prvé pochybnosti sa začali vynárať po tom, čo tento stablecoin stratil hodnotu 1 USD. Dokázal totiž klesnúť až na hranicu 0,93 USD, no následne prišlo zotavenie na 0,98 USD. Tak či tak sú to varovné signály. Niečo podobné sa totiž dialo aj v prípade stablecoinu UST. Všetci vieme, ako to následne dopadlo.

Poďme sa teda pozrieť, kto stojí za vytvorením USDD. Nie je ním nik iný ako kontroverzný zakladateľ projektu TRON Justin Sun. Sun má za sebou pestrú minulosť. Musel utiecť z viacerých krajín, keďže mu hrozilo trestné stíhanie a následne väzenie za to, že obchodoval s dôvernými a utajovanými informáciami. Pri vývoji svojho algoritmického stablecoinu USDD sa inšpiroval práve dnes vyšetrovanou spoločnosťou Terra.

„S nápadom na USDD sme prišli po tom, ako sme boli svedkami dramatického vzostupu spoločnosti Terra,uviedol Sun.

Prečítaj si tiež: Vitalik Buterin – aký je príbeh jednej z najvýraznejších osobnosti zo sveta kryptomien?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

UST vs. USDD

Čo má teda najnovší počin Justina Suna spoločné so stablecoinom UST? Spoločných znakov je naozaj veľa. Oba projekty sa oficiálne označujú ako algoritmické stablecoiny. Pri stálom udržiavaní na hodnote 1 amerického dolára sú závislé od akejsi arbitráže. Oba projekty sľubovali a sľubujú veľké ročné zúročenia. Čo je však zarážajúce, Do Kwon aj Sun priznali, že oba tieto projekty sú dlhodobo neudržateľné. Ekosystém Terra sa zrútil v čase, keď bola jeho trhová kapitalizácia na úrovni niekoľkých miliárd dolárov. Projekt však fungoval pomerne dlho. USDD od Suna je nový počin, takže jeho trhová kapitalizácia aktuálne dosahuje 700 miliónov dolárov.

„Ako všetky Ponziho schémy, aj táto hovorí, že je úplne iná ako napríklad Terra, ktorá ponúkala 20 % ročne a prilákala miliardy dolárov. Investícia do USDD je iná. Ponúka totiž viac ako 20 % a to konkrétne až 39,6 %. Dokonca tvrdia, že je to bez rizikové.”

Decentralizovaný projekt?

Coffezilla prišiel s ďalším zaujímavým odhalením. Podľa neho má k dispozícii jasný dôkaz, že za razením tokenov USDD je jedine Sun, nikto iný. Až 683 miliónov tokenov z celkového počtu 723 miliónov bolo údajne vyrazených práve Sunom. A to všetko napriek tomu, že celý čas tvrdil, že chce razenie uskutočňovať decentralizovaným spôsobom.

„Nielenže si samozrejme myslím, že táto minca ponúka neudržateľný výnos. Myslím si tiež, že pre Justina Suna je to naozaj šikovný spôsob, ako využiť TRON bez toho, aby to ovplyvnilo cenu.”

A reakcia Suna?

Myslím si, že najdôležitejšou odpoveďou, aspoň pre mňa, je, že algoritmický stablecoin umožňuje robiť a prijímať rozhodnutia vyslovene vo vlastných rukách. Myslím si, že v súčasnosti je stablecoin najcentralizovanejšou časťou decentralizovaného sveta.”

Čítaj ďalej: CEO burzy Binance Changpeng Zhao: „Bitcoin by mohol zaznamenať nové historické maximum do 2 rokov”

txbOkazio mobil