Prehľad regulácií kryptomien vo svete – časť štvrtá

Novinky Prehľad regulácií kryptomien vo svete.
Prehľad regulácií kryptomien vo svete. Zdroj: shutterstock.com/WESTOCKPRODUCTIONS
Flockers PCFlockers mobil

V záverečnej časti našej minisérie, v ktorej rozoberáme regulácie, sa pozrieme na aktuálny stav v Európe. Ak ste nečítali predošlé diely, môžete si ich pozrieť na nasledujúcich odkazoch. Článok zaoberajúci sa problematikou regulácií v USA a Kanade tu, v Ázii tu a napokon v Afrike a Austrálii tu.

Spojené kráľovstvo a Európska únia

Zatiaľ čo Brexit, ktorý je plánovaný na marec 2019, rozdelí ekonomiku Spojeného kráľovstva a Európskej únie, názor oboch strán na regulácie kryptomien ostávajú jednotné.

4. decembra 2017 britské denníky The Guardian a The Telegraph uviedli, že vláda Spojeného kráľovstva a EÚ pripravili plány zamerané na ukončenie anonymity obchodníkov s digitálnymi menami. Ako hlavný dôvod uviedli zameranie sa na boj proti praniu špinavých peňazí a daňovým únikom.

Plán Európskej únie bude požadovať, aby prevádzkovatelia búrz vykonávali náležitú verifikáciu účtov a podávali správy o všetkých podozrivých transakciách. 18. decembra 2017 komisár pre Európsku úniu Pierre Moscovici pre agentúru Bloomberg uviedol, že EÚ sa nebude pokúšať regulovať Bitcoin. O dva dni neskôr však jeho kolega viceprezident Európskej komisie Valdis Dombrovskis novinárom povedal, že:

“Existujú jasné riziká pre investorov a spotrebiteľov, ktoré sú spojené s kolísaním cien vrátane rizika úplnej straty investícií a možnosti manipulácie s trhom.”

Začiatkom tohto roku francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire oznámil vytvorenie pracovnej skupiny s cieľom regulovať kryptomeny. Podobne reagoval aj Joachim Wuermeling, člen predstavenstva nemeckej Bundesbank, ktorý vyzval na efektívnu reguláciu digitálnych mien v globálnom meradle. Obdobne sa vyjadrila aj britská premiérka Theresa Mayová, ktorá počas Svetového ekonomického fóra v Davose uviedla:

“Digitálne meny musíme brať veľmi vážne. Predovšetkým kvôli spôsobu, akým môžu byť použité najmä zločincami.”

Zatiaľ čo Spojené kráľovstvo a EÚ ešte oficiálne neoznámili dokončenie regulačných predpisov, dá sa očakávať, že prvé zákony by sa mohli objaviť ešte túto jar.

Švajčiarsko

Švajčiarsko je známe svojim progresívnym postojom k individuálnym právam a tomuto trendu ostalo verné aj v prípade kryptomien.

Johann Schneider-Ammann, minister hospodárstva, 18. januára 2018 povedal, že chce, aby sa Švajčiarsko stalo “kryptonárodom“. Jedným z prvých krokov, ktoré štát podnikol, bolo zriadenie pracovnej skupiny. Tá bude mať za úlohu zvýšiť právnu istotu, zachovať integritu a zabezpečiť technologicky neutrálnu reguláciu.

Rusko

Spočiatku sa zdalo, že Rusko sa postaví k digitálnym menám pozitívne. Nasvedčoval tomu postoj šéfa Centrálnej banky Ruskej federácie Elvira Nabiullina. Ten v septembri 2017 uviedol, že centrálna banka nebude presadzovať žiadne obmedzenia a regulácie voči digitálnym menám.

Už o pár dní nato však námestník ministra financií Ruskej federácie Alexej Moiseev novinárom na moskovskom finančnom fóre povedal, že platby v kryptomenách nie sú legálne. Obdobne sa vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý poznamenal, že používanie digitálnych mien nesie vážne riziká. Môže byť príležitosťou na pranie špinavých peňazí, vyhýbaniu sa daniam, financovaniu terorizmu či šíreniu podvodných schém.

V januári tohto roku vydalo ministerstvo financií návrh zákona, v ktorom stanovilo právne postupy pre ICO, digitálne meny a ich ťažbu. Uvidíme, či nakoniec vstúpi do platnosti, nakoľko sa voči nemu ohradil prezidentský kandidát Boris Titov. Podľa neho tento návrh zavádza oveľa prísnejšiu reguláciu ako v Japonsku, Švajčiarsku, Bielorusku a Arménsku, čiže všetkých krajinách, ktoré už prijali nejakú formu právnych predpisov voči kryptomenám.

Záver

Ako vidieť, jednotlivé krajiny sa ešte len rozbiehajú v zavádzaní regulácií. Z môjho pohľadu ešte nejakú chvíľku potrvá, kým sa vládni predstavitelia zjednotia na najefektívnejších opatreniach a uvedú ich do praxe. Nám zatiaľ ostáva len dúfať, že ich plány budú pre celý kryptotrh prospešné, nakoľko istá miera regulácie by v konečnom dôsledku mohla priniesť viac bezpečnosti pre investovanie do kryptomien.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.