Kryptomeny a Blockchain si aj napriek značnému skepticizmu vydobyli povesť technológií budúcnosti. Ich vývoj je iba na začiatku a v budúcnosti môže byť značne ovplyvnený predovšetkým dnešnou generáciou mileniálov.
Originál článku v českom jazyku nájdete tu.
Doba, kedy slovo kryptomena bola predovšetkým synonymom pre Bitcoin, je prakticky preč. Za 10 rokov jej existencie bol svet digitálnych mien rozšírený o nespočetné množstvo ďalších zástupcov, ako napríklad Ethereum, Litecoin a ďalších. Vznikli tisíce nových pracovných príležitostí a v značnej miere napomohli vývoju Blockchainu. Aká je však budúcnosť tohto odvetvia v rukách dnešnej generácie Y, teda takzvaných „mileniálov”?
Je nutné povedať, že práve táto generácia tvorí z veľkej časti akýsi hnací motor celého kryptopriemyslu. Aj vďaka ich podpore a zájmu sú dnes pojmy ako „bitcoin” a „kryptomeny” v hlbšom povedomí širokej verejnosti. Avšak vzhľadom na mladý vek celého odvetvia ide iba o špičku ľadovca a ďalší vývoj nás ešte čaká.
Ako môže byť krypto užitočné dnešnej mládeži?
Dnešná generácia Y alebo takzvaní mileniáli sú prakticky prvou generáciou, ktorá od malička vyrastá v digitálnej spoločnosti. To sa prejavuje na úplne odlišnom myslení oproti svojim rodičom a úplne všetko robia inak. Technológie tvoria veľkú časť ich života a od malička sú s nimi v kontakte. Využívajú ich dennodenne na akékoľvek činnosti, či už ide o prácu, štúdium, alebo bežné činnosti ako je objednávka jedla až domov, taxíka, dovolenky, hľadanie a rezervácia vlakových alebo leteckých spojení a mnoho ďalších. A presne do týchto oblastí môžu kryptomeny skvele zapadnúť.
CEO spoločnosti StormX, zaoberajúcej sa Blockchainom, Simon Yu si myslí, že generácia mileniálov víta Blockchain s otvorenou náručou, s čím nemôžeme nesúhlasiť. S novými technológiami kryptomien a Blockchainu sa zoznamujú predovšetkým pre vlastný prospech. Väčšina totiž netúži po stereotypnom pracovnom prostredí.
Svet kryptomien môže byť pre dnešnú mládež lákavý predovšetkým preto, že je doprevádzaný masívnym rastom. Avšak nesmieme nespomenúť, že trh kvôli svojej nestálosti prináša taktiež veľké riziká. Aj keď Chris Castiglione, spoluzakladateľ platformy pre online kurzy zaoberajúce sa okrem iného tiež Bitcoinom a kryptomenami, si myslí, že dnešná generácia je schopná riziká lepšie odhadnúť. Za tým podľa neho stojí ich lepšia digitálna a technologická gramotnosť.
Budúci potenciál kryptomien
Na kryptomeny sa v dnešnej dobe pozeráme skôr ako na investíciu na burze, ktorá nepodlieha reguláciám a nariadeniam bánk alebo vlád. Teda aspoň zatiaľ. Jej myšlienka bola však na začiatku úplne iná. Kryptomena mala nahradiť štandardné obežné meny a ľudia mali s jej pomocou platiť v obchodoch, reštauráciách, na internete a podobne. A to bez potreby využívania klasických fiat-money alebo kreditnej karty. Táto doba však najskôr ešte len príde. Myslí si to Arran Stewart, spoluzakladateľ platformy Jobs.com. Podľa neho dôjde v budúcnosti k ústupu obežnej meny a vo väčšine oblastí bude nahradená digitálnou menou.
Kryptomeny sa však dajú využiť taktiež v oblastiach, ktoré nemusia priamo súvisieť s financiami. Po naprogramovaní by napríklad mohli automaticky vykonávať uzatváranie takzvaných „inteligentných zmlúv”, alebo by sa dali využiť na automatické platobné príkazy a podobne.
A čo Blockchain?
Ďalšou významnou kapitolou je predovšetkým technológia, ktorá stojí za kryptomenami. Ide pochopiteľne o Blockchain. Zatiaľ čo kryptomena môže v budúcnosti slúžiť buď naďalej ako investícia, alebo sa ujme ako každodenná platobná metóda, technológia Blockchainu môže nájsť uplatnenie v niekoľkých oblastiach. Okrem medicíny, vedy, výskumu a ďalších sektorov, môže však byť využitý taktiež na bežné činnosti.
Napríklad spoločnosť StormX chce v budúcnosti využiť Blockchain a kryptomeny na odmeňovanie svojich užívateľov, ktorí tak môžu za rôznu prácu, či už ide o programovanie, písanie blogov alebo testovanie aplikácií, získať odmenu v podobe kryptomeny. Tú môžu potom investovať a meniť na burze podľa svojho vlastného uváženia.
To, že je súčasná generácia zviazaná s modernými výpočtovými technológiami, je nespochybniteľný fakt. Niekto môže na túto skutočnosť pozerať skepticky, avšak vývoj nezastavíme. Koniec koncov prečo by sme to robili? Technológia ako je Blockchain môže súčasnej generácii slúžiť v budúcnosti ako základ pre vývoj a výskum ďalších a lepších technológií, môže slúžiť ako prostriedok akejsi revolúcie pracovných prostredí, ktoré môžu v dnešnej dobe trochu limitovať skutočný potenciál človeka.
Taktiež je nutné poznamenať, že za nestálosťou a skepticizmom, ktorý kryptomeny a Blockchain obklopuje, stojí predovšetkým neistota ohľadom ich budúcnosti, legitimity a predovšetkým zraniteľnosti. Prvým krokom k ustáleniu trhu a umožneniu hlbšieho využívania týchto technológií môžu byť práve regulácia, ale taktiež väčšia podpora verejnosti a vlád celého sveta. A práve k tomu môže v značnej miere pomôcť súčasná generácia mileniálov.
Nezmeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás taktiež sledovať na našom Facebooku, na Instagrame a Twitteri.