Rakúsky minister financií Hartwig Löger sa domnieva, že pan-EU kryptoregulácia by mala byť založená na pravidlách, aké platia pre zlato. Ministerstvo financií Rakúska skúma pravidlá obchodovania so zlatom a derivátmi ako inšpiráciu pre vypracovanie nariadení o kryptomenách pre Rakúsko aj Európsku úniu.
Pravidlá podobné zlatu a derivátom
Löger uvažuje o zavedení nariadení o reguláciách kryptomien na obchodných pravidlách, ktoré sa už zaviedli v oblasti zlata a derivátov. Má to byť spôsob, ako zabrániť tomu, aby kryptomeny boli použité na pranie špinavých peňazí, informoval Bloomberg v piatok 23. februára.
Löger podľa miestnej spravodajskej kancelárie Vienna.at. hovoril s portugalským ministrom financií Mariom Centenom o svojich plánoch na kryptoreguláciu v EU. Na tomto základe diskutoval počas stretnutia s Centenom o akčnom pláne pre komisiu EÚ v Bruseli. Tá vytvorila pracovnú skupinu na prijatie návrhov EÚ týkajúcich sa riešenia kryptomenových podvodov.
Löger sa pritom odvolával na nedávno odhalenú pyramídovú schému Optioment Bitcoin. Pre Bloomberg vyhlásil:
“Kryptomeny sú významné v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. To je dôležitý aspekt pre zmeny, ktoré podporujeme. Potrebujeme väčšiu dôveru a väčšiu istotu.”
Ohlasovacia povinnosť
Účastníci kryptotrhu by mali mať povinnosť identifikovať svoje protistrany a oznámiť FMA obchody vyššie ako 10 000€. Podobne ako spoločnosti, ktoré spravujú veľké množstvo hotovosti, zlata alebo šperkov. Platformy na obchodovanie by mali byť pod dohľadom Austrian Financial Market Authority (FMA), dodal.
Okrem toho by počiatočné ponuky mincí (ICO) musela schváliť FMA. A taktiež predpisy proti manipulácií s trhom a obchodovaniu s dôvernými informáciami by sa uplatňovali na ICO, rovnako ako na akcie a dlhopisy.
Vyjadrenie FMA
V tlačovej správe z 23. februára predstavitelia FMA Helmut Ettl a Klaus Kumpfmüller napísali, že vítajú krok ministra financií Hartwiga Lögera, aby sa kryptomeny ako Bitcoin podriadili regulácii a dohľadu:
“Digitálne meny sú v podstate fenoménom internetu a ponúkajú sa tam bez obmedzení, bez ohľadu na štátne hranice. Cezhraničná spolupráca je teda mimoriadne dôležitá aj pre reguláciu a dohľad. Podporujeme riešenie týchto otázok na európskej úrovni. Sme samozrejme ochotní poskytnúť naše odborné znalosti rade regulačných orgánov.”
Regulačné orgány Európskej únie uverejnili v polovici februára ďalšiu sériu upozornení pre spotrebiteľov a upozorňovali ich na vysoké riziká a charakteristiky kryptomenových cenových bublín.
Záverom
Vidíme, že regulácie kryptomien sú silnou témou nielen pre EU, ale aj pre väčšinu svetových vlád. To znamená, že kryptomeny sú tu a majú už silnú pozíciu. Aký bude ďalší vývoj? Uvidíme. My v Kryptomagazíne vás budeme naďalej informovať.
Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.