Rakúska polícia pátra po podvodníkoch z kauzy Optioment
Rakúska polícia pátra po podvodníkoch z kauzy Optioment Zdroj: shutterstock.com/lefthanderman

Rakúski policajti požiadali Interpol o pomoc pri dolapení páchateľov podvodu, ku ktorému došlo v minulom roku. Bitcoinový podvod nazvaný “Optioment” údajne poškodil viac ako 10 tisíc investorov. V krajine a celej Európe bolo ukradnutých viac ako 12 tisíc Bitcoinov.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Tisíce ľudí v celej Európe naleteli

Podvodníci ponúkali na webových stránkach projektu, že vyplatia Bitcoiny tomu, kto bude investovať do ich siete a privedie ďalších ľudí. Webové stránky sú momentálne už nefunkčné. Podvodníci sľúbili návratnosť investície 1,5 – 4 % týždenne za investované Bitcoiny ako lákadlo pre investorov.

Sieť vo viacerých krajinách Európy

V týždňoch pred kolapsom startupu Optioment sa vo Viedni uskutočnilo investorské stretnutie približne so 700 účastníkmi. Sieť obchodovacieho systému s Bitcoinami sa rozšírila taktiež do Poľska, Rumunska a bývalej Juhoslávie.

K prevaleniu investičného podvodu na finančnom trhu nakoniec došlo v novembri 2017, výplaty sa však predtým pravidelne vyplácali niekoľko mesiacov. Koncom januára začala rakúska správa finančných trhov spolupracovať s kanceláriou štátneho zastupiteľstva vo Viedni. Tá prijala opatrenia týkajúce sa podozrenia z podvodu a pyramídovej hry.

Stovky sťažností na Optioment

Prokurátori vo Viedni dostali “stovky sťažností” od investorov po celej krajine na spoločnosť Optioment. Doteraz boli za podvod odsúdení dvaja ľudia. Policajti, ktorí hľadali niekoľko ďalších osôb v Rakúsku i zahraničí, spolupracujú s Interpolom. Zatiaľ nebol ale nikto zatknutý.

Záver

Vyzerá to tak, že európske úrady už začínajú pomaly reagovať a konať v prípade evidentných podvodov typu pyramíd. Stále je ale treba pred akoukoľvek investíciou do kryptomien si všetko dôkladne preveriť, pokiaľ možno z niekoľkých nezávislých zdrojov, pretože pomery na kryptoscéne stále pripomínajú Divoký západ.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.