Ethereum je už niekoľko rokov druhá najväčšia kryptomena na trhu. S kapitalizáciou 220 miliárd dolárov ja ďaleko pred ostatnými altcoinami a v tomto ohľade prakticky nemá konkurenciu. Rast Etherea je v posledných týždňoch relatívne pomalý. Ether robí dokonca menšie zisky, než samotný Bitcoin. Pravdepodobne preto, že na hladine 2000 USD narazil na silnú rezistenciu. Po včerajšom neúspešnom prieraze naďalej konsoliduje pod touto okrúhlou hladinou.
Ak sa však pozrieme na ročné zisky, Ethereum jednoznačne patrí medzi TOP coiny. Ešte pred rokom sa dalo počas čierneho štvrtku v marci 2020 nakupovať za 90 dolárov. To znamená, že má za sebou zisk 2000 %. Za čo môže Ethereum vďačiť za tento skvelý výsledok? Pôsobia naň tri hlavné fundamenty.
Silná značka a záujem inštitucionálnych investorov
Ethereum je druhá najznámejšia kryptomena vo svete. Technologická inovácia v podobe smart kontraktov, s ktorou prišlo v roku 2013, otvorila technológiu blockchain novým využitia. Tie budeme rozoberať v druhom dobe článku.
Mnohí prirovnávajú Bitcoin k digitálnemu zlatu. Ethereum je v tom prípade blockchainové IBM. Projekt, ktorý prináša decentralizovanú výpočtovú silu. Etherea sa za tie roky chytili tisícky vývojárov a v súčasnosti má najväčšiu komunitu programátorov zo všetkých kryptomien.
To všetko samozrejme oslovilo aj inštitucionálnych investorov, ktorí po Bitcoine kupujú najviac Etherea. Napríklad spoločnosť Grayscale trust pre svojich klientov spravuje Ethereum v celkovej hodnote 6 miliárd dolárov.
Ethereum teda, podobne, ako Bitcoin, benefituje z prílevu peňazí od inštitúcií. A práve preto jeho kapitalizácia rastie o desiatky miliárd dolárov mesačne.
Môže vás zaujímať: Ethereum prekonalo 2000 $ – Na akých cenách sa nachádzajú ďalšie rezistencie?
DeFi ekosystém zvyšuje záujem o ETH tokeny
Využitie v reálnom svete našlo množstvo kvalitných decentralizovaných aplikácií. Okolo Etherea sa vytvoril nový sektor známy pod skratkou DeFi (Decentralizované Financie). V Ethereum DeFi projektoch majú investori viac než 43 miliárd dolárov a nový kapitál pribúda takmer každý deň.
Používanie týchto DeFi aplikácií vyžaduje Ethereum. Nehovoriac o tom, že mnoho investorov má ETH mince aj v DeFi smart kontraktoch.
Máte záujem o nákup Etherea, prípadne nejakých DeFi coinov? Jednoznačne odporúčame burzu Binance, ktorá ponúka široký výber kryptomien a najlepšie služby na trhu. Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na obchodné poplatky.
Ethereum 2.0 vstupuje do produkcie
Nakoniec musíme spomenúť aj novú sieť, na ktorú Ethereum pomaly prechádza. Časť tohto 2.0 blockchainu už beží vo forme Beacon Chainu. Celý systém funguje na PoS konsenzus algoritme, takže neprebieha žiadna ťažba. Fungovanie siete sa dosahuje stakovaním mincí. Ak nejaký uzol siete začne podvádzať a potvrdzovať chybné transakcie, príde o stakované Ethereum.
Komunita na Ethereum 2.0 čaká prakticky od vzniku celého projektu a v roku 2021 sa konečne dočká. Po uvedení shardingu a spojení 1.0 a 2.0 blockchainov bude transformácia Etherea úplná. Tým samozrejme vývoj neskončí, no nový blockchain bude použiteľný.
Oba chainy teraz prechádzajú búrlivým vývojom:
- Ethereum 1.0 čaká v polovici apríla Berlin hard-fork
- Ethereum 2.0 čaká ešte tento mesiac HF1 hard-fork
Vďaka stakovaniu ETH v DeFi projektoch a na 2.0 PoS Beacon Chaine z obehu odišlo množstvo mincí. Nižšia ponuka = vyššia cena.
Čo sú najväčšie slabiny Etherea?
Jedinou veľkou slabinou Etherea je pomalý vývoj nového blockchainu. Čakáme naň už sedem rokov a ešte stále nie je plne funkčný. Vďaka tomu naberá momentum konkurencia, ako Cardano ADA, Polkadot DOT, alebo aj centralizovaný Binance Smart Chain.
Pre Ethereum je teraz kritické, aby sa dokončil vývoj novej siete. DeFi sektor je kvôli pomalému blockchainu extrémne zasekaný a konkurencia na ostatných smart chainoch rýchlo stúpa. Jedným príkladom za všetky je DEX PancakeSwap na Binance Smart Chaine, ktorý nedávno dosiahol miliardové volume.
Viac sa o PancakeSwape a jeho raketovom vzostupe dočítate v našom článku:
HOT coin! PancakeSwap je prvý DeFi projekt na Binance Smart chaine s miliardovou kapitalizáciou