Príbeh o Číne – Najväčšia veľmoc histórie opäť ovládne svet, čo bude potom?

BitmarketsBitmarkets

Ktorá krajina bola pred 300 rokmi najväčšou mocnosťou sveta? A čo pre 800 či 2000 rokmi? Možno vás napadá Veľká Británia, Španielsko alebo Rímska ríša, v závislosti na letopočte. Existuje však iba jedna odpoveď – Čína. Táto krajina po 3000 rokov fungovala prakticky bezo zmeny a vytvorila tak najdlhšiu sociálne-ekonomickú rovnováhu v histórii. Čína bola krajinou s najväčšou pracovnou silou, najmodernejšou technológiou a najväčším medzinárodným vplyvom. Vládcovia ostatných krajín sa pretekali, aby získali tie najlepšie podmienky s Čínskou vládou. Celý svet kupoval čínske výrobky, zatiaľ čo Čína samotná bola sebestačná a všetkých okolo vnímala ako barbarov. Krajina, na ktorej čele stál cisár, vydržala celé miléniá. A potom sa zrútila.

Tento článok je inšpirovaný videom (hore). Ak ovládate angličtinu, rozhodne odporúčame pozrieť si ho.

Storočie poníženia a jeho koniec

Európske krajiny objavili Ameriku, zbohatli, začali významne modernizovať, naučili sa stavať lode, ktoré sú schopné oboplávať celý svet a získali výhody, ktoré im umožnili prekonať a podrobiť si najväčšiu mocnosť na svete. Centrum diania sa tak z Číny presunulo medzi Európu a Ameriku, kde ostalo až donedávna.

Posledným 100-200 rokom dávame rôzne mená. Vek pokroku, vek technológie, plastu, informačná doba, atómová doba… Čína však má iba jeden názov – storočie poníženia. A hlavným a jediným cieľom tejto krajiny bolo získať späť stratenú slávu a moc. Ako? Nuž, názory, ako na to, sa v líšili. Čína si prešla podrobením, diktátorskými režimami, komunizmom, až sa nakoniec prepracovala k súčasnému modelu, v ktorom sú ľudské práva potláčané, vládne jedna strana, no ekonomika šľape lepšie, ako otvorené trhy západných krajín.

Kvôli USA končí SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov! 

Čína v novom tisícročí – Návrat ku koreňom

Po uvoľnení prísnych pravidiel bývalého komunistického režimu (inšpirácia prišla z bohatého Hong Kongu) Čína vytvorila nové ekonomické centrá krajiny. Z bývalých rybárskych osád sa stali desaťmiliónové mestá plné mrakodrapov a vývojárov nových technológií. Sochy Mao Ce-Tunga či Karla Marxa boli vymenené za starých čínskych filozofov a západný svet sa tešil, že z poslednej veľkej komunistickej krajiny sa stáva demokracia.

Opak však bol pravdou. Čína nešla vpred, ona sa iba vracala ku koreňom a na krídlach ekonomického rastu pretvorila komunizmus na režim, ktorý nápadne pripomína ten spred 300 rokov. Autoritárska krajina s lídrom na čele, veľkým vplyvom v zahraničí a produktami, po ktorých túži celý svet.

Číňania využili pandémiu ako zbraň proti USA – Uspejú vo svojom ťažení?

Bez Trumpa by to asi nešlo

Čína v súčasnosti vlastní tie najväčšie a najdôležitejšie medzinárodné prístavy na svete. Ovláda tak väčšinu obchodných ciest v indickom oceáne a v posledných rokoch sa presunula aj do Európy. Vplyv Číny v EÚ každý rok významne rastie. Čína skupuje všetky veľké firmy, strategické prístavy, buduje vzťahy s vládami jednotlivých štátov či s politikmi a vďaka tomu je schopná ovplyvniť zákony či regulácie.

Najväčším a najdôležitejším partnerom Európy v poslednom storočí bola Amerika. Vďaka USA tu máme bezpečnosť prosperitu a mier, no v posledných rokoch sa krajina za veľkou mlákou významne destabilizovala. Problémy v USA sú dnes jasnejšie, než kedykoľvek predtým. Američania zvolením Donalda Trumpa za prezidenta podpísali zánik USA ako svetovej veľmoci.

Viete že: Amazon bude mať nového lídra! Jeff Bezos končí, nastupuje Andy Jassy

Katastrofálne rozhodnutia Trumpovej administratívy

Donald Trump zničil snáď všetko, čo jeho predchodcovia budovali celé dekády. Poškodil kľúčové medzinárodné vzťahy a každou svojou akciou nahrával Číne. Hneď prvým činom významne posilnil vplyv Číny v ázijskom regióne. Odchodom z Trans-Pacifického Partnerstva (TPP) umožnil vznik nových dohôd, ktoré vznikli bez účasti USA. Uvalením tarifov docielil, že Čína predala viac výrobkov týmto novým partnerom a spriatelila si bývalých súperov tým, že u nich postavila továrne, aby americké tarify obišla

Čína je dnes podstatne silnejšia, než bola pred štyrmi rokmi, so strategickými medzinárodnými partnerstvami po celom svete. A zatiaľ čo USA sa stále viac izolujú od zvyšku sveta, Čína sa vracia ku koreňom a získava späť zašlú slávu. Nebyť Trumpa, trvalo by jej to podstatne dlhšie.

Zaujala vás táto téma? Odporúčame prečíítať si tento článok resp. pozrieť video:

https://kryptomagazin.sk/cina-ovladne-svet-ich-plan-vsak-ohrozuje-nasu-slobodu/

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.