Digitálne euro nebude náhrada hotovosti – sľubuje prezidentka ECB

BitmarketsBitmarkets

Rastúca digitalizácia sveta a ekonomiky je neodvratný dôsledok technologického rozvoja, no tento trend robí mnohým vrásky na čele. Vlády EÚ sa netaja tým, že by radi zrušili hotovosť a namiesto toho donútili ľudí používať digitálne transakcie. Našťastie, spoločnosť sa veľmi nehrnie do tejto formy digitálnej finančnej distópie.

Nebezpečenstvá centrálne riadených digitálnych peňazí

Nevýhod takéhoto systému je veľa. Jednou z tých najväčších je samozrejme, strata slobody a súkromia. Moderné finančné transakčné systémy totiž zaznamenávajú každý jeden pohyb peňazí a inštitúcie či vlády môžu teoreticky kedykoľvek nahliadnuť do histórie transakcií občanov. Navyše, v súčasnom systéme nevlastníte peniaze na vašom účet. Má ich banka a by ju môžete iba požiadať, aby ich presunula na iný účet. Na tieto peniaze môže kedykoľvek siahnuť exekútor a vy k nim stratíte prístup.

Od nástupu novej riaditeľky Európskej centrálnej banky sa stále viac hovorí o spustení takzvaného Eurocoinu alebo digitálneho eura. Ide o novú formu digitálnych peňazí, ktoré spája výhody a nevýhody súčasného systému s rýchlosťou hotovosti. Centrálna banka tak bude mať väčší prehľad nad finančnými pohybmi a kontrolu nad peniazmi v obehu. Rastú tak, obavy, že ECB chce pomocou digitálneho eura nahradiť hotovosť.

Analýza – Zlato a striebro naberajú momentum! Dosiahnu v septembri nové maximum?

Eurocoin nenahradí hotovosť, ochráni nás pred digitálnymi menami amerických firiem

Šéfka ECB Christine Lagarde na nemecko-francúzskom parlamentnom rokovaní uviedla na pravú mieru plány s digitálnym eurom. Táto nová forma peňazí nemá za úlohu nahradiť hotovosť.

“Digitálne euro nemôže vytlačiť alebo nahradiť hotovosť. Poskytne alternatívu k chystaným digitálnym menám firiem (napr. Facebook LIBRA) a zaistí, že suverénne peniaze aj v budúcnosti ostanú jadrom európskych platobných systémov.”

ECB teda digitálnym eurom nejde konkurovať hotovosti, ale veľkým (prevažne) americkým firmám, ktoré skôr či neskôr spustia svoje kryptomeny a začnú nimi ohrozovať monopol centrálnych bánk na tvorbu a spravovanie peňazí.

Digitálne euro má taktiež slúžiť ako katalyzátor, ktorý donúti banky adaptovať sa a vkročiť konečne do 21. storočia. Súčasný skostnatený bankový systém iba zbytočne spomaľuje ekonomiku a rozvoj.

Slobodné peniaze sú zatiaľ utópia, ale digitálne euro je stále lepšie než LIBRA

My na Kryptomagazine razíme filozofiu, že peniaze by mali byť verejnou záležitosťou. Mali by byť anonymné, necenzurovateľné a nemali by neustále strácať hodnotu kvôli inflácii. Podobne, ako to kedysi bolo so zlatom.

V súčasnosti je celkou dobrou digitálnou alternatívou ku zlatu kryptomena Bitcoin. Podobne ako zlato si dlhodobo uchováva svoju hodnotu a každý rok dosahuje vyššiu minimálnu hodnotu. Preto veríme, že je to budúcnosť financií, i keď má pred sebou veľmi dlhú a tŕnistú cestu. Potrvá desaťročia, než sa z neho stane celosvetovo uznávaná mena a bude fungovať po bodu digitálneho eura, juanu, či dolára.

Európska Únia do roku 2024 plánuje kompletne zregulovať kryptomeny. V rovnakom časovom horizonte bude spustené digitálne euro. Dúfajme, že táto štátna kryptomena bude podliehať rovnakým pravidlám, ako Bitcoin či Ethereum a EÚ nebude obmedzovať rozvoj týchto technológií.

Viac sa o chystaných reguláciách dočítate v tomto článku:

https://kryptomagazin.sk/potvrdene-eu-kompletne-zreguluje-kryptomeny-je-to-dovod-na-obavy/

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.