Chamtivosť, arogancia a nie korona môže za príchod krízy! – Ale splatíme to my

BitmarketsPepe Unchained mobil

Už viac ako 2 – 3 roky sa vo verejnom priestore hovorilo o rizikách, ktoré by mohli zasiahnuť globálne finančné trhy. Najčastejšou otázkou samozrejme býva, kedy a ako začne ďalšia recesia ekonomiky. Na takúto otázku však nikto nemá odpoveď, ale s istotou môžeme povedať, že nič netrvá večne. Posledný rastový cyklus bol už dosť dlhý, a preto sa očakávanie príchodu krízy stupňovalo. Druhou otázkou však je, čo by mohlo byť spúšťačom. Vždy to má nejaký začiatok a nič nezačne len tak. Strelný prach v podstate horí/vybuchuje, ale kým ho nezapálite, substancia nie je ničím zaujímavá a vyzerá ako obyčajný prášok.

Nemci kašlú na Európu? Odmietli návrh záchrany Talianska, Španielska a Francúzska. Európskej centrálnej banke dali tri mesiace na prepracovanie 2,3 biliónového plánu záchrany ekonomiy.

Príčina/impulz

Rovnako to je s finančnými bublinami, do ktorých musí niekto „pichnúť”, pretože samé o sebe len tak neprasknú. V roku 2007/2008 to všetko odštartoval hypotekárny trh, respektíve tzv. subprime. Pri týchto špeciálnych derivátoch sa nakoniec zistilo, že nemajú absolútne žiadnu hodnotu. A zistilo sa to tak, že realitný trh začal kolabovať. A keď začal kolabovať, prelialo sa to prostredníctvom tých derivátov na zvyšok finančného trhu a nič nebolo ušetrené.

Takže sa logicky čakalo na to, čo bude tým ďalším spúšťačom. No, asi by nikto nečakal, že tým pomyselným odpaľovačom bude pandémia vírusu. V mainstreame sa štandardne uvádza, že koronavírus môže za príchod recesie globálnej ekonomiky. Ale nie je to pravda, pretože pandémia bola len impulzom, ktorý odhalil všetko slabé a choré v globálnej ekonomike. A čo sa týka akciových indexov, tie by nešli ako kameň k zemi, keby neboli tak extrémne prepumpované.

Aktuálna situácia na 1D TF indexe S & P 500

analýza-SP-500-2

Analýza S&P 500 – formuje sa pattern Head And Shoulders

Viac o tejto analýze – Grafy naznačujú, že nás čaká ďalší prepad ekonomiky! Bude horší, než ten z marca?

Na zlý vývoj samozrejme hneď reagoval FED, keď znížil dosť panicky úrokové sadzby o 1 p.b., čo trhy nevzali práve pozitívne. Úrokové sadzby sú teda v USA historicky na svojich minimách, a to konkrétne na 0 – 0,25%. To môžeme de fakto považovať za nulový úrok. Všimnite si na indexe S & P 500, že keď 15. marca zníženie prebehlo, očakávania účastníkov trhu to vôbec neuspokojilo.

Práve naopak, všetci to brali ako zúfalé gesto a sťahovanie kapitálu z marketu pokračovalo. Federálna rezervná banka Spojených štátov zároveň obnovila politiku kvantitatívneho uvoľňovania (QE), čím chcela v priebehu času dodať na trh likviditu. Určite odporúčam iný svoj článok z T11, kde je rámcovo vysvetlené, ako mechanicky QE funguje.

Záver

Ľudia si mylne myslia, že keď FED začne akúkoľvek politiku, tak to má na ekonomiku a prípadne trhy hneď vplyv. Nie je to tak. Ak šéf FEDu Powell oznámi, že sa v rámci inštitúcie rozhodli, že obnovia QE a trhy na to hneď zareagujú, ide iba o očakávania. Nič viac v tom nie je, pretože na reálne výsledky monetárnej politiky sa čaká niekoľko mesiacov. Záleží samozrejme na intenzite vykonávanej politiky. 

Čo čítať ďalej?

Amrická vláda sa teraz plánuje zadĺžiť o ďalšie tri bilióny dolárov! Stihne to behom troch mesiacov. Ako dôvod uvádza koronu. Vy už však viete, že tým skutočným dôvodom je nezodpovednosť a chamtivosť ľudí, ktorí riadia finančný systém.

Americká vláda si v druhom kvartáli požičia $3000 miliárd! – a preto potrebujeme Bitcoin

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

txbtxb