Nemci kašlú na Európu? Odmietli návrh záchrany Talianska, Španielska a Francúzska od ECB

0

Európa zažíva najhoršiu ekonomickú krízu svojej histórie. Koronavirus položil na kolená celú Úniu, uzavrel hranice štátov a ľudí vo svojich domovoch. A zatiaľ čo Slovensko sa z pandémie pomaly zotavuje a počet nakazených u nás klesá, krajiny ako Španielsko, Taliansko a dokonca aj Francúzsko veľmi rýchlo kolabujú.

Tieto krajiny neboli v dobrej ekonomickej situácii ani pred pandémiou, no obrovské bubliny na všetkých trhoch tento fakt zakrývali. Teraz však praskli a na záchranu eurozóny je potrebné vykúpiť ich z dlhov. Už zase…

Dobre na tom nie sú ani USA. Americká váda však má plán. Ide sa ďalej zadlžovať. Chce si požičiavať tisíc miliárd mesačne!  

Nemecká centrálna banka zachraňovať nebude

Nemci však podľa všetkého majú dosť neustálych bailoutov a Bundesbank (Centrálna banka Nemecka) sa ich nezúčastní. Rozhodol o tom Nemecký ústavný súd, ktorý zachraňovanie ostatných štátov eurozóny a vykupovanie ich dlhov považuje za nezákonné. Magazín TheSpectator za túto situáciu aspoň sčasti viní prezidentku Európskej Centrálnej Banky – Christine Legrade a jej neschopnosť riadiť túto inštitúciu.

ECB by sa mohla pokúsiť o záchranu sama, no bez Nemecka to bude prinajmenšom problematické, keďže práve tam sú všetky peniaze.

Nemecko tak dalo ECB tri mesiace na prepracovanie súčasného 2,3-biliónového plánu na záchranu eurozóny. Podľa ústavného súdu totiž nie je v súlade s európskymi dohodami. Ďalším spôsobom, ako toto rozhodnutie zvrátiť, je zmeniť ústavu. To však budú musieť urobiť nemeckí politici a ústava rozhodne nie je niečo, čo sa mení ľahko.

Tak ako tak, treba konať rýchlo. Európa si nemôže dovoliť čakať, pretože riskuje celkový kolaps svojej meny, ak nie niečo ešte horšie.

Grafy naznačujú, že nás čaká ďalší prepad ekonomiky! Bude horší, než ten z marca? Aktuálnu analýzu akciových trhov nájdete v tomto článku.

Kríza na tretiu by mohla zložiť aj samotné euro

K najhoršej ekonomickej kríze v histórii EÚ sa tak pridáva aj kríza finančná a menová. Zloží to euro na kolená? Špekulovať o tom je zatiaľ priskoro, no bez Nemecka jednoducho eurozóna fungovať nebude, pretože Bundesbank riadi väčšinu financií. ECB bez nej nebude môcť zachrániť Taliansko, Španielsko a ostatné štáty, ktoré majú teraz problém kvôli koronavirusu.

Dosiahne Bitcoin v roku 2021 hladinu 100 000 $?

View Results

Loading ... Loading ...

Za túto krízu nemôžeme viniť koronaviirus!

Médiá sa nám snažia nahovoriť, že skoré otvorenie ekonomiky by ju mohlo zachrániť. Koronavirus však nie je skutočným dôvodom tejto krízy. Pôsobil iba ako rozbuška, ktorá odhalila všetky slabé miesta súčasného systému a desiatky rokov zneužívania týchto slabých verejnými činiteľmi. Chamtivosť a arogancia môže za problémy, v ktorých sa teraz nachádzame. Nie COVID-19.

V skoré uzdravenie ekonomiky neverí ani legendárny investor Warren Buffet, ktorý stiahol peniaze z akcií a drží ich radšej v banke, pripravený pomôcť firmám, ktoré má jeho investičná spoločnosť – Berkshire Hathaway – vo svojom portfóliu. Na účte tak má neuveriteľných 140 miliárd dolárov! Viac o Warrenovom pohľade na ekonomiku nájdete tu:

Warren Buffett neverí v strednodobom horizonte v zotavenie finančného trhu

Zdroj:
spectator.co.uk

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre