Určite je všetkým viac než jasné, že na vývoj kryptomien má obrovský vplyv aj politika. A to teraz nemyslíme priamo zákony proti digitálnym menám, zákazy týchto mien alebo ich zdaňovanie. Na kryptomeny môže mať nepriamy vplyv aj politická situácia, či už v rámci nejakého štátu alebo medzi dvoma štátmi, ako sme uviedli napríklad v tomto článku. V dnešných dňoch môžeme sledovať najmä prvý prípad (politická situácia v rámci Francúzska), ktorý môže výrazne zamiešať s cenami kryptomien prostredníctvom takzvaného “bank runu”.
Čo sa deje vo Francúzsku?
Všetko začalo v novembri, keď sa francúzska vláda veľmi nešťastne rozhodla pre zvýšenie cien pohonných látok. To nenechalo občanov chladných a rozhodli sa ihneď začať protestovať. Na znak jednoty a súdržnosti nosia žlté vesty (preto sa im v angličtine hovorí “yellow vests” a vo francúzštine “gilets jaunes”).
Protesty však hneď nabrali na obrátkach, keď takmer od samého začiatku dochádzalo k násilnostiam, výtržníctvu, poškodzovaniu cudzieho a verejného majetku a podobne. Aj napriek tomu, že sa francúzsky prezident Emmanuel Macron snažil pohotovo uhasiť situáciu už v decembri, protestujúci sa začali dožadovať väčších ústupkov zo strany vlády. Zistili, že im rovnako vadí napríklad neustále tlačenie nových peňazí (čo ich oberá o majetok tým, že znižuje hodnotu ich hotovosti) alebo že im dokonca vadí samotný prezident Macron.
Ako to je ale všetko spojené s Bitcoinom?
Veľmi jednoducho. Protestujúci sa totižto rozhodli usporiadať celoštátny „bank run” (útok na banky/run na vklady). Ide o to, že protestujúci nabádajú verejnosť, aby si začali vyberať všetky svoje peniaze z bánk. Tie pochopiteľne nemajú toľko finančných prostriedkov (väčšina bánk má rezervu okolo 10 %). Informácie o „bank rune” sa šíria takmer rýchlosťou svetla. Svoju úlohu zohrávajú najmä sociálne média, kde slávne osobnosti vyzývajú ľudí k “bank runu” (napríklad známy boxer Maxime Nicolle).
Takéto rozhodnutie by mohlo takmer ihneď zmraziť ekonomiku Francúzska. Dokonca, ak by takýto bank run „vyšiel podľa očakávaní,” tak by mohol výrazne ovplyvniť aj euro samotné. A práve tu prichádza na rad Bitcoin. Francúzi, ktorí peniaze skutočne vytiahnu z bánk, s nimi budú musieť niečo spraviť. Určite netvrdíme, že všetci investujú tieto peniaze do Bitcoinu. Ale malá časť týchto financií by sa mohla určite dostať aj medzi kryptomeny (čo pri 46 miliónoch ľudí, ktorí údajne plánujú „bank run,” nemusí byť vôbec zanedbateľné).
Navyše je medzi protestujúcimi malá skupina, ktorá nosí na vestách nápisy „Buy Bitcoin” (Kupuj Bitcoin). Aj keď ide určite iba o hŕstku ľudí zo všetkých protestujúcich, aj takto sa šíri slovo o Bitcoine (možno to nie je najlepšia osveta, ale ako sa hovorí, aj zlá reklama je reklama). Mohlo by teda platiť, že s rastúcou „armádou” protestujúcich sa môže čoskoro rozrásť aj „armáda” podporovateľov a používateľov Bitcoinu (slovo armáda určite berte s odstupom a vo veľkých úvodzovkách).
Záver
Aj napriek tomu, že bank run by mohol sčasti zlepšiť pozíciu Bitcoinu, celkovo by určite nebolo priaznivé, keby k nemu prišlo. Francúzska ekonomika, ale aj euro by mohli poriadne utrpieť. V spojení s inými nepriaznivými situáciami by to mohlo potenciálne viesť až ku finančnej kríze. My však dúfame, že protesty a najmä násilnosti sa skončia čím skôr a so spokojnosťou na oboch stranách.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
bitcoinist.com