Ethereum je pár rokov od pravej decentralizácie, hovorí jeden z jeho tvorcov Joseph Lubin

BitmarketsBitmarkets

Ethereum sa stalo cieľom veľkej kritiky potom, čo sa Vitalik Buterin vyjadril v zmysle, že Ethereum sa musí vyvíjať, inak sa stane bezcenným artiklom. V krypto komunite potom nastal veľký výpredaj ETH a všeobecne sa vytvorila atmosféra strachu, či je Ethereum schopné uspieť v konkurencii ostatných mien.

Ethereum ako leader smart kontraktov

Ethereum je pionierom smart kontraktov. Ako prvá kryptomena na svete predstavilo ETH svoj virtuálny, decentralizovaný počítač. Ten umožnil vznik smart kontraktov, ktoré následne umožnili vznik mánie okolo ICO. Vďaka smart kontraktom tak vznikol celkom nový spôsob takzvaného crowdfundingu.

Po kritike ETH v poslednej dobe sa vyjadril Vitalik Buterin, že Ethereum sa skutočne musí vyvíjať, pretože v súčasnej situácii nie je funkčné ako globálna technológia, ktorá by mala vytvoriť základy webu 3.0. Tento pojem zatiaľ nie je úplne jednoznačný, ale hovorí sa o ňom v kontexte skutočnej decentralizácie internetu, ktorá v dobe Googlu výrazne pokrivkáva.

Veľký výpredaj ETH, ktorý nasledoval po vyjadrení Buterina signalizuje dve veci. V prvom rade sú to prehnané očakávania investorov, ktorí pravdepodobne nechápali, že ETH momentálne nie je pripravené na celosvetovú adopciu. Druhým faktom potom je, že sme stále na počiatku technológie, pretože sa teraz skutočne nedá očakávať celosvetové prijímanie kryptomien. Aspoň do tej doby, kým sa technológia posunie a výrazne sa zvýši priechod transakcií.

Mohlo by vás zaujímať: Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea dúfa, že centralizované burzy zhoria v pekle

Skutočná decentralizácia ešte len príde

Josehp Lubin je jedným zo zakladateľov Etherea a zároveň zakladal startup ConsenSys, ktorý vyvíja aplikácie určené pre blockchain Etherea. Lubin verí, že Ethereum je cestou k webu 3.0, ktorý vďaka svojej decentralizovanej náture a možnosti práci s dátami, radikálne premení fungovanie internetu, ale aj ľudskej spoločnosti.

Podľa Lubina sa dá očakávať, že lepšia kontrola nad svojou virtuálnou identitou pomôže spoločnosti k významnému zvýšeniu aktivity ľudí. Vďaka jednoduchej tvorbe hodnôt na budúcom internete tak budú ľudia prirodzene hnaní k tvorbe ďalších a ďalších hodnôt.

“Ethereum je vo veľkom vedení pred ostatnými projektmi. Je tak ideálnym kandidátom pre web 3.0. Vhodné je hlavne preto, že je prirodzene decentralizované a zároveň umožňuje interoperabilitu. V súčasnom stave to síce nie je možné, ale v následujúcich pár rokoch sa Ethereum stane skutočne decentralizované a umožní spoluprácu medzi rôznymi druhmi softwareov. A je to tak v poriadku. Zatiaľ čo budeme na ceste k radikálnej budúcnosti, môžeme pracovať na adopcii, spôsoboch využitia, user-friendly interface a na mnohých ďalších veciach, ktoré nás zamestnajú na nasledujúce roky.”, povedal Joseph Lubin.

Tip redakcie: Prieskum spoločnosti ING zistil, ako ľudia vnímajú budúcnosť kryptomien

Blíži sa Constantinopole

Ethereum čakajú zaujímavé časy, pretože už v januári by sa mal spustiť upgrade siete, ktorý je známy pod názvom Constantinopole. Ten by mal priniesť päť návrhov vylepšenia fungovania siete. Tento hard fork sa bude primárne sústrediť na zlepšenie fungovania smart kontraktov a zníženie ceny ich prevádzky.

Na budúce dva roky sú potom naplánované ďalšie radikálne zmeny, ktoré by mali priniesť ohromné zrýchlenie siete. Ide predovšetkým o dve hlavné oblasti zmeny fungovania siete. Tými kľúčovými zmenami sú na jednej strane prechod na Proof of Stake (v hre je možnosť kombinácie proof of work i proof of stake) a sharding. Tieto dva faktory by mali pomôcť zvládať až desaťtisíce transakcií za sekundu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísal Adam K.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.