Britský úrad pre dohľad nad finančnými trhmi (FCA) berie kryptomeny vážne

BitmarketsOkazio mobil

Úrad pre dohľad nad finančnými trhmi (Financial Conduct Authority – FCA) vo Veľkej Británii oznámil zámer definovať svoju politiku v oblasti kryptomien do konca tohto roku.

Britský finančný regulátor oznamil ďalšie plány pre oblasť digitálnych mien. Urobil tak šesť mesiacov po pozitívnom vyjadrení sa na adresu firiem, ktoré ponúkajú obchodovanie s kryptomenovými derivátmi, a ktorým sa v tom, podľa jeho vyhlásenia, nesmie brániť.

Návrh dokumentu kryptomenovej politiky už do konca tohoto roku

Úrad si je veľmi dobre vedomý rastúceho počtu firiem vo Veľkej Británii, ktoré ponúkajú priame obchodovanie s kryptomenami či s ostatnými finančnými derivátmi digitálnych mien. Je potrebné podotknúť, že regulačná právomoc FCA je obmedzená len na tieto deriváty, ako napríklad kryptomenové futures. Inými slovami to znamená, že povolenie FCA potrebujú len tie firmy, ktoré sa zaoberajú práve predajom týchto derivátov. Samotných kryptobúrz sa to však netýka. To je popravde celkom nelogická vec, ktorú sa finančné orgány Spojeného kráľovstva rozhodli začať riešiť.

Vo svojom prehlásení FCA uvádza:

„Samotné kryptoburzy, ktoré sú primárne určené pre zmenu digitálnych mien alebo priamo ako platobný prostriedok, nespadajú v súčasnej dobe pod našu regulačnú právomoc. Je to pomerne nešťastné a komplikované, keďže niektoré spôsoby využívania kryptomien by pod nás mali spadať. Spoločne s národnou bankou Anglicka a s Ministerstvom financií sme vytvorili pracovnú skupinu. Jej cieľom je do konca tohoto roku publikovať dokument, v ktorom by sme chceli zverejniť našu ďalšiu politiku týkajúcu sa kryptomien.”

Mohlo by vás zaujímať: Coinbase UK: potrebujeme regulácie

Parlamentné vyšetrovanie

Stále sa zvyšujúci záujem o kryptomeny vyvolal reakciu na najvyšších miestach v krajine. Parlamentný výbor štátnej pokladne spolu s regulačnými orgánmi Spojeného kráľovstva pracuje na materiáli, ktorého cieľom je stanoviť úlohu digitálnych aktív vo Veľkej Británii a identifikovať príležitosti a riziká, ktoré prinášajú spotrebiteľom, podnikom a vláde.

Spoločne chcú detailne preskúmať potenciálne dopady technológie databázy transakcií a blockchainu na finančné inštitúcie, a to vrátane centrálnej banky. Cieľom ich úsilia je zistiť, ako nastaviť regulácie takým spôsobom, aby bola zaistená primeraná ochrana pre spotrebiteľov a pre podniky, avšak bez následkov potlačenia inovácie.

Tip redakcie: Americký kongresman predloží tri zákony na podporu kryptomien a blockchainu

Záver

Veľká Británia sa v súčasnej dobe nachádza v neľahkej situácii, keďže do brexitu zostáva menej než pol roka. Otázkam brexitu sme sa už venovali v dvoch samostatných článkoch tu a tu. Stále je v hre aj variant tzv. tvrdého brexitu, ktorý by mal značný dopad nielen na ekonomiku Veľkej Británie, ale aj na ekonomiku Európskej únie. To, že sa krajina aj v tejto dobe snaží venovať kryptomenám svoju pozornosť a vytvoriť regulačný rámec, svedčí o veľkom potenciáli, ktorý v kryptomenách vidí. Mne samému sa v hlave rodí otázka, ako by občania Spojeného kráľovstva zareagovali na tvrdý brexit. Zostáva sa zamyslieť nad možnosťou, či by sa napríklad čiastočne neuchýlili k uloženiu svojho majetku aj do kryptomien…

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Raduz.

Zdroj:
www.cryptoglobe.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Okazio PCBest Wallet mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.