Kryptomeny zažívajú bezpochyby jeden z najťažších rokov v histórii. Zatiaľ vyzerá, že je to stále samý prepad na cene, kritika zo všetkých strán a negatívne správy, ktoré určite nikomu nepomáhajú. Sentiment sa tiež nezdá byť úplne pozitívny, a tak je možné, že kryptomeny sa ani zďaleka nedostanú na hodnoty z minulého roka. Avšak dolár a iné meny na tom tiež nie sú úplne oslnivo.
Prepad hodnoty dolára
Mati Greenspan, analytik pre eToro, sa vyjadril, že mierna stabilizácia kryptomien, ktorá prišla približne pred týždňom a pol (a môže tu byť výrazne dlhšie) môže byť zapríčinená pohybmi hodnoty dolára. Mati si myslí, že pokles dolára stabilizoval väčšinu kryptomien. Sám upozornil aj na to, že dolár ako taký padol aj voči iným menám, ako napríklad tureckej lýre, juhoafrickému randu alebo mexickému pesu.
„Trh s kryptomenami sa konečne nadýchol čerstvého vzduchu, potom, čo dolár padol na hodnote. Trhy sa teraz po dlhšom čase aspoň trochu stabilizovali. Je to tak preto, že v porovnaní s dolárom sa všetky ostatné komodity začali zdať trochu atraktívnejšie.”
Ethereum výrazne trpí
Mati rovnako analyzoval aj výrazný prepad ceny druhej najväčšej kryptomeny- Etherea. Vyjadril sa pritom veľmi podobne ako spoluzakladateľ tejto meny, Joseph Lubin, ktorý sa absolútne nezaoberá takýmito prepadmi ceny.
„Musíme si uvedomiť, že tým, čím si v decembri prechádzal Bitcoin, si teraz prechádza práve Ethereum. Problém je v tom, že je na Ethereum vynaložený príliš veľký tlak, ktorý akoby daná sieť nevedela spracovať. Dalo by sa teda povedať, že najväčšou prekážkou Etherea je aktuálne jeho popularita a veľký počet transakcií.”
Protokol Casper by mal byť riešením týchto problémov. Teda minimálne z časti. Tým, že by sa prešlo na Proof-of-Stake (z aktuálneho Proof-of-Work štádia), by sa odstránil príliš dlhý čas na schvaľovanie transakcií tisíckami ťažiarov po celom svete. Čokoľvek, čo by aktuálne pomohlo urýchliť takto preplnenú sieť, by malo mať automaticky za následok rast ceny Etherea.
Záver
To, čo sa pomerne často vyčíta kryptomenám (ich volatilita), sa akoby obrátilo práve proti tradičným menám. Hovoríme najmä o dolári, ktorého aktuálny prepad pomohol nielen ostatným menám, ale aj kryptomenám. Tie síce momentálne nezažívajú nejaký oslnivý rast, ale potom, čo sa dialo medzi januárom až júlom, je každý kryptofanúšik určite spokojný aj s takouto miernou stabilizáciou situácie. Otázkou je, či sa podarí kryptomenám udržať si svoju hodnotu aj potom, čo sa hodnota dolára vráti naspäť, alebo nás čaká prepad ceny kryptomien ešte nižšie.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
cryptovest.com