Veľký prehľad všetkých hackov zameraných na kryptomeny

Novinky Útoky na kryptomeny sú čoraz častejšie
Útoky na kryptomeny sú čoraz častejšie. Zdroj: shutterstock.com/Have a nice day Photo
BitmarketsBitmarkets

V našom magazíne sme priniesli už množstvo správ o útokoch hackerov na burzy, peňaženky, zmenárne, či nelegálnu ťažbu na zariadeniach vlastnených druhou stranou. Rovnako tak sme publikovali desiatky článkov o tom, ako sa pred útokmi chrániť, ako mať svoje kryptomeny zabezpečené, či aké peňaženky používať.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne.

V júni zmizlo krypto v hodnote 71 miliónov

S rastúcou popularitou krypotmien ide v ruka v ruke aj zväčšujúci sa záujem hackerov o túto oblasť. Tento fakt nie je ničím prevratným, no keď si pozriete graf nižšie, je jasné, aký trend je nastolený. Početnosť útokov, ako aj ukradnuté objemy, sa za posledné dva roky dramaticky zvýšili. Len za jún odcudzili hackeri počas dvoch útokov na kórejské burzy Coinrail a Bithumb viac ako 71 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujímať:  Hackeri odcudzili 14% z najväčších kryptomien

Stránka CryptoAware.org nedávno zverejnila zoznam známych útokov hackerov, ako aj podvodov, ktoré mali súvis s kryptomenami. Napriek tomu, že niektoré menšie v ňom môžu chýbať, výpovedná hodnota, ktorú nám graf prináša je alarmujúca.

Priemerná ukradnutá suma počas 1 hacku je 37,5 milióna USD

Všeobecný trend je z grafu okamžite zrejmý. Útoky, na ktorých sa hackeri obohatili o viac ako 10 miliónov USD sa objavujú po roku 2016 pomerne často. Až do júna 2016 bol jediným útokom z tejto kategórie hack na neslávne známy Mt. Gox, ktorý sa udial v roku 2014. Druhý najviac zničujúci hack sa stal len nedávno a cieľom bola Tokijská burza Coincheck. V tomto prípade sa útočníci zamerali na kryptomenu NEM.

Z hľadiska ukradnutého objemu stoja za pozornosť ešte dve udalosti – Parity Ether wallet hack (160 miliónov dolárov) a BitGrail Nano hack (170 miliónov dolárov). Suma sumarum, aj kvôli posledným menovaným útokom, je priemerná suma odcudzená hackermi za jeden útok až 37,5 milióna dolárov.

Dôležitá vec, ktorú treba brať pri čítaní grafu do úvahy je fakt, že uvádzané hodnoty hackov vychádzajú z ceny danej krypotmeny v čase, kedy sa útok odohral. Takže napríklad v prípade Mt. Gox, ku ktorému je priradená suma 450 miliónov USD, je hack kalkulovaný z vtedajšej ceny Bitcoinu, ktorá sa pohybovala na úrovni približne 560 dolárov za 1 BTC. Pri dnešnej cene by bola hodnota hacku vyše 5,7 miliardy dolárov.

Na stránkach cryptoaware.org si môžete pozrieť zoznam zmapovaných hackov, ako aj sumy, respektíve počet coinov/tokenov, ktoré boli počas nich ukradnuté. Nižšie pripájame náhľad hackov, ktoré sa odohrali v tomto kalendárnom roku. Frekvencia je závratná….

Zopár čísiel na záver:

  • Najväčší Bitcoin hack – burza Mt. Gox; ukradnutých približne 850 000 BTC; hodnota hacku v danom čase – 450 miliónov USD
  • Najväčší Ethereum hack – DAO incident, 3,6 milióna ETH, 60 miliónov USD. Udalosť neskôr viedla k forku a existencii dvoch mien Ethereum a Ethereum Classic
  • Najväčší hack súčasnosti – burza Coincheck, 500 000 000 NEM v hodnote približne 400 miliónov USD
  • Odhadovaná celková suma v dolároch ukradnutá hackermi za obdobie 2011-2018: 2,3 miliardy USD
  • Odhadované počty vybraných kryptomien ukradnutých hackermi za obdobie 2011-2018:

Bitcoin – 1,7M BTC
Ethereum – 4,54M ETH
Litecoin – 304 000 LTC
NEM – 500 000 NEM
Tether – 30M USDT
NANO – 17M NANO
Stellar – 670 000 XLM
Ripple – 5,2M XRP

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Kryptomeny zažili za svoju existenciu už množstvo problémov, ale ani raz taký, aby stratili dôveru u ľudí. Každá oblasť trhu sa na začiatku borí s ťažkosťami, ale benefit decentralizácie a voľnosti trhu sa zväčša postará o to, že spoločnosti, ktoré podcenia bezpečnosť či majú zlú povesť u svojich klientov budú odsúdené na zánik.

Dobré je však nespoliehať sa na druhých a mať svoje portfólio zabezpečené po vlastnej osi najlepšie ako to len ide. Veľa inspirácií nájdete aj na našom magazíne. Naštudujte si rozdiel medzi peňaženkami, alebo investujte do hardware wallet, prípadne si prečítajte naše články Ako sa chrániť pred nástrahami v kryptosvete a Ako ochrániť svoj PC a smartfón pred cryptojackingom.

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
howmuch.net
cryptoaware.org

txbBest Wallet mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.