Používateľ, ktorý presúval bitcoin, nedávno zaplatil neuveriteľných 509 563 dolárov (19 BTC) vo forme transakčného poplatku. Poplatok je rádovo vyšší ako priemerné transakčné poplatky, uviedla správa U.Today. Tento vysoký poplatok identifikovala analytická spoločnosť Whale Alert.
Zaplatil bitcoin v hodnote pol milióna dolárov len na poplatku
Na základe údajov YCharts je v čase písania článku priemerný transakčný poplatok na úrovni 1,815 dolárov. Priemerné poplatky môžu kolísať na základe preťaženia siete a počas vysokej cenovej volatility kryptomien ako napríklad v roku 2017, keď poplatky dosiahli takmer 60 dolárov.
V tomto prípade však nehovoríme o bežnom výkyve v transakčnom poplatku. Môže byť totiž výsledkom chyby alebo nesprávnej konfigurácie transakčného softvéru. Komunita na túto udalosť okamžite reagovala. Jeden používateľ poznamenal, že poplatok predstavoval vyššiu sumu ako je odmena za ťažbu troch nových bitcoinových blokov.
V každom prípade sa rozprúdili diskusie o škálovateľnosti a efektívnosti bitcoinovej siete. Nedávno kritizoval bitcoin aj generálny riaditeľ IOG Charles Hoskinson, ktorý povedal, že jeho dizajn ostal nezmenený od vzniku pred viac ako 13 rokmi.
💸 A fee of 19 #BTC (509,563 USD) has just been paid for a single transaction!https://t.co/sI0FSMnsiW
— Whale Alert (@whale_alert) September 10, 2023
Ako fungujú transakčné poplatky?
Vo všeobecnosti platí, že čím je transakcia väčšia, tým je poplatok drahší. Poplatok za bitcoinovú transakciu je to, čo používateľ platí baníkom, aby bola jeho transakcia zahrnutá do blockchainu. Čím vyšší poplatok držiteľ zaplatí, tým je väčšia šanca, že jeho transakcia bude uprednostnená pred ostatnými, pretože každý blok má len obmedzené miesto. Blok môže obsahovať maximálne 4 MB dát.
Transakčné poplatky sú dôležitým príjmom pre baníkov. Dokonca ich motivujú vykonávať činnosť ešte viac ako bloková odmena za vyťažený blok, ktorá sa zmenšuje o polovicu každým halvingom. Vďaka transakčným poplatkom sa zvyšuje bezpečnosť bitcoinovej siete.
Transakčné poplatky určuje predovšetkým veľkosť transakcie a dopyt používateľov po blokovom priestore. Čím rýchlejšie chceme zrealizovať transakciu a čím viac bitcoinov chceme poslať, tým viac musíme zaplatiť na poplatku. Keď sa hromadia nevybavené transakcie, vytvára sa tlak na baníkov, aby čo najskôr overili transakcie s vyššími sadzbami. S cieľom byť čo najviac ziskový.
Na záver je potrebné pripomenúť, že okrem transakčných poplatkov si poplatky účtujú aj tretie strany ako napríklad centralizované burzy. Tie vypočítavajú buď paušálne alebo ako percento z celkového objemu transakcie za 30 dní.
Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin sa pripravuje na veľký pohyb ceny
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.