Môže Čína pochovať západnú ekonomiku?

Novinky Čína nedokáže pochovať západnú ekonomiku
Čína nedokáže pochovať západnú ekonomiku. Zdroj: shutterstock.com/Creativa Images
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Kandidát na prezidenta USA Robert E. Kennedy Jr. varoval verejnosť pred tým, že Čína plánuje pochovať západnú ekonomiku. Hospodárskemu súboju sa pravdepodobne dve najväčšie ekonomiky na svete nevyhnú. Podľa Kennedyho je to dokonca dobré konkurenčné prostredie, v ktorom údajne USA vyhrá, uvádza správa News Bitcoin.

Čína údajne nemá šancu

V rozhovore pre CNBC kandidát na prezidenta rozoberal skupinu BRICS, ktorá sa už od 1. januára 2024 rozrastie o ďalších 6 krajín, medzi ktoré patrí Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Okrem samotnej expanzie bola témou aj dedolarizácia, za ktorú si údajne môže USA samo, uviedol Kennedy.

Čína však nechce vojnu s USA, pretože by v nej údajne nemala šancu. Plánuje ale konkurovať a pochovať západnú ekonomiku. Pokiaľ ide o hospodársku súťaž Kennedy povedal, že Čína nemá šancu, no zároveň obchod s Pekingom by sa nemal prerušiť.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva taktiež vyhlásil, že BRICS nemá v pláne súperiť so západnými krajinami ani s G7. Z exkluzívneho klubu sa má naopak stať multilaterálna inštitúcia, ktorá podporuje väčšiu demokraciu v medzinárodných vzťahoch. Pred týmito novými vzťahmi nedávno varoval trhový expert Peter Grandich.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Žiadna dedolarizácia sa nekoná

Ruský prezident Vladimir Putin však poznamenal, že proces dedolarizácie naberá na sile a je nezvratný. Na druhej strane väčšina krajín, ktoré sa snažia vstúpiť do BRICS majú v rezervách viac amerických dolárov ako všetkých ostatných mien dohromady. Navyše, dôvera v americký dolár brzdí celý proces dedolarizácie.

Dolár verzus čínsky juan

Dolár verzus čínsky juan. Zdroj: shutterstock.com/Andreanicolini

Realitou je, že žiadna dedolarizácia sa nekoná. Podľa najnovších informácií od spoločnosti SWIFT predstavuje podiel transakcií s americkými dolármi až rekordných 46 %. Pre porovnanie, dominancia dolára predstavovala pred 10 rokmi niečo viac ako 33 %.

Naopak, ruský rubeľ a čínsky juan už dlhšie obdobie strácajú na hodnote. Jedným z hlavných faktorov, ktorý prispieva k prepadu mien je neschopnosť dohodnúť sa na jasnej ceste k dedolarizácii okrem zvýšenia obchodu s vlastnými menami. Členské štáty totiž nie sú schopné poskytnúť rovnakú stabilitu svojim vlastným menám. Z týchto dôvodov je zatiaľ teória pochovania západných ekonomík zo strany Číny nereálna.

Mohlo by ťa zaujímať: Ropný gigant vstupuje do skupiny BRICS ako nový člen

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Flockers PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.