Penzisti majú od štátu nárok na 100 eur, zamestnanci až na 275 eur. Na čo ich musia použiť a kto ich môže získať?

Ekonomika Penzisti na Slovensku môžu dostať dotáciu
Penzisti na Slovensku môžu dostať dotáciu. Zdroj: shutterstock.com/Evgeny Atamanenko
BITmarkets BITmarkets

Penzisti na Slovensku môžu získať štátny príspevok na rekreáciu a rekondíciu. Ten sa od júla 2023 zvýšil na 100 eur z pôvodnej 50 eurovej hodnoty. Na tento príspevok dôchodcovia nemajú právny nárok, je to štátna dotácia, ktorú môžu využiť určité kategórie dôchodcov. Kto má nárok na tento príspevok a aké sú jeho podmienky?

Ktorí penzisti majú na dotáciu nárok

Nárok na príspevok na rekreáciu majú len niektorí dôchodcovia. Konkrétne ho môžu získať poberatelia starobného alebo predčasného starobného dôchodku, alebo výsluhového dôchodku, ktorí nemajú príjem zo zamestnania, podnikania alebo inej závislej činnosti, ako informoval Finreport.

Pracujúci penzisti, ako aj dôchodcovia zamestnaní na dohodu, nárok na tento príspevok nemajú. Je dôležité, aby žiadateľ bol slovenským občanom s trvalým pobytom na území Slovenska.

Ďalšou dôležitou podmienkou je, že dôchodcovia môžu túto dotáciu využiť iba raz za kalendárny rok. Súčasťou žiadosti o príspevok je aj čestné vyhlásenie, v ktorom účastníci potvrdzujú, že spĺňajú všetky uvedené kritériá. V prípade, že by neskôr vyšlo najavo, že dôchodca neplnil tieto podmienky a napriek tomu čerpal príspevok, bude musieť zaplatiť cenový rozdiel.

Túto dotáciu môžu využiť aj tí starobní dôchodcovia, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí a závisia od cudzej pomoci. Musia však mať so sebou vlastného sprievodcu, ktorí si musí zakúpiť pobyt v plnej výške.

Okrem štátnej dotácie sa slovenskí penzisti radujú aj s vyšších dôchodkov, ktorých sa prvýkrát dočkali v auguste. Ďalší nárast minimálneho dôchodku ich čaká opäť v októbri tohto roka. Na Vianoce si penzisti prilepšia aj o trinásty dôchodok, ktorého maximálna výška bude 300 eur. Podrobne sa o 13. dôchodku dočítate v našom minulom článku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nie len penzisti, ale aj niektorí zamestnanci majú právo na štátny príspevok

Príspevok na rekreáciu majú aj pracovníci na Slovensku, ktorí sú zamestnaní u veľkých zamestnávateľov. Ak firma zamestnáva viac ako 49 zamestnancov, môže na žiadosť zamestnanca, ktorý pracuje nepretržite najmenej 24 mesiacov, poskytnúť príspevok na rekreáciu v hodnote 55 % oprávnených výdavkov, pričom najvyššia možná suma príspevku za kalendárny rok je 275 eur. Pre zamestnancov so skráteným pracovným úväzkom sa táto suma znižuje v pomere k ich pracovnému času.

Zamestnávateľ môže poskytnúť príspevok na rekreáciu aj v podobe rekreačného poukazu. V tomto prípade je maximálny poplatok za sprostredkovanie služieb 3 % z hodnoty rekreačného poukazu.

Je dôležité poznamenať, že zamestnanec môže za kalendárny rok požiadať o príspevok na rekreáciu len u jedného zamestnávateľa a nemôže byť znevýhodnený v porovnaní so zamestnancom, ktorý tento príspevok nepožiadal. Tieto opatrenia majú za cieľ podporiť rekreáciu a zlepšiť kvalitu života dôchodcov a pracovníkov.

Prečítajte si aj: Slovensko sa stane najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe. Kto bude zarábať na dôchodky?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: FinreportTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.