Známy ekonóm Peter Schiff verejne varoval, že Americká centrálna banka (FED) už 20 rokov vážne poškodzuje ekonomiku USA a robí svoju politiku nesprávne, uvádza správa News Bitcoin. Údajne FED nemôže vyhrať boj s vysokou infláciou ani napriek tomu, že globálne trhy signalizujú dôveru a rastú napriek vysokým úrokovým sadzbám.
Svoje presvedčenie o inflácii, ktorá má údajne pokračovať v raste, zverejnil v sérii statusov na sociálne sieti X a v relácii Peter Schiff Show. Schiff uviedol, že najväčšia hrozba pre USA je federálna vláda a federálny rezervný systém. Očakáva, že menová politika centrálnej banky spôsobí strašné následky.
Ekonóm si dokonca myslí, že rast inflácie sa ešte neskončil. Odsúdil myšlienku, že inflácia je vedľajší produkt ekonomického napredovania a akceptuje sa ako kompromis. Spomalenie ekonomiky však nespôsobí nižšiu infláciu. Výsledkom bude oslabenie ekonomiky, pretože ju máme založenú na dlhu.
The greatest threat to America is not foreign, but domestic. It's not Russia or China. It's our own Federal Government and Federal Reserve. They represent a far greater threat to our individual liberty, prosperity, posterity, and Constitution.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) August 24, 2023
Inflácia a úrokové sadzby v USA
Podľa údajov Tradingeconomics je inflácia v USA na úrovni 3,2 %. Prvýkrát stúpla medzimesačne za posledný rok. Úroková sadzba sa vyšplhala už na interval 5,25 až 5,50 %. Pre porovnanie, Európska centrálna banka (ECB) zvýšila úrokovú sadzbu na 4,25 %, no inflácia v eurozóne dosahuje vyššiu hodnotu 5,3 %.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Peter Schiff prichádza s negatívnou predpoveďou
Peter Schiff už skôr varoval, že po bankovej kríze príde niečo oveľa horšie. Údajne nás neminie finančná kríza a najviac ohrozené sú vyspelé ekonomiky, ktoré čelia extrémnej inflácii. Táto kríza sa má rozšíriť do viacerých segmentov. Vzhľadom na túto negatívnu predpoveď ekonóm uviedol, že nikoho peniaze nie sú v bezpečí.
Ak centrálne banky prestanú zvyšovať úrokové sadzby, nastane obdobie, keď sa začnú tlačiť nové peniaze a to spustí ďalšiu vlnu inflácie. Napriek tomu, že už vyše roka sme svedkami reštriktívnej menovej politiky, globálne trhy zaznamenali pomerne silný vzostup. Akcie sú pravdepodobne nadhodnotené a neodrážajú skutočnú realitu.
Peter Schiff verí, že riziko kapitulácie globálnych trhov je vysoké. Akciový trh dokonca shortoval aj legendárny investor Michael Burry, ktorý na predpovedi finančnej krízy v roku 2008 zarobil miliardy dolárov. Akcií sa dokonca zbavoval Warren Buffett, ktorý navýšil hotovostnú rezervu Berkshire Hathaway na rekordnú úroveň.
Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki posiela tvrdý odkaz: „Spojené štáty sú údajne na mizine a ekonomika sa zrúti”