Využívanie digitálnych mien centrálnych bánk sa vo svete stáva stále bežnejšou vecou. Čína, ktorá patrí k pionierom tohto typu platidla, má svoj digitálny jüan spustený už takmer 1 a pol roka. Ako informuje denník Cointelegraph, guvernér Čínskej ľudovej banky je zatiaľ spokojný s jeho implementáciou do bežného života, nakoľko nedávno pokoril dôležitý míľnik 250 miliárd dolárov obratu. Digitálna mena sa tak dostáva ku stále väčšiemu množstvu používateľov.
Digitálne meny ako platidlo budúcnosti?
Na konferencii v Singapure uviedol Yi Gang, guvernér Čínskej ľudovej banky, že od júna 2022 do dnes, bolo prevedených 1,8 bilióna čínskych digitálnych jüanov cez takmer 120 miliónov peňaženiek. Udialo sa tak v približne 950 miliónoch transakcií, pričom priemerná hodnota transakcie bola 260 amerických dolárov. Zároveň však Yi dodal, že pri počte čínskej populácie, ktorá má 1,4 miliardy obyvateľov, je to stále zanedbateľný počet a objem digitálneho jüanu je len 0,16 % čínskej peňažnej zásoby.
MAS is honoured to have Dr Yi Gang, President of China Society for Finance and Banking as the speaker for the MAS Lecture 2023. Dr Yi spoke on ”CBDC from China’s perspective”.
Find out more here: https://t.co/UbikjgQhRn pic.twitter.com/UuQwOQe8n0
— MAS (@MAS_sg) July 19, 2023
Napriek malému percentu držiteľov digitálneho jüanu v porovnaní s veľkosťou čínskej populácie, patrí táto krajina ku lídrom využívania digitálnej meny centrálnej banky na svete. V minulosti národná banka vykonala viacero pokusov na širšiu implementáciu digitálneho platidla medzi obyvateľov, napríklad aj rozdávaním 100 e-jüanov (hodnota približne 10 eur), na nákupy v lokálnych prevádzkach akceptujúcich e-jüan. Podobné aktivity centrálnych bánk pri propagácii tohto typu platidla môžeme v budúcnosti očakávať na celom svete.
Funkcionalita CBDC
Ako sme vás už skôr informovali, už niekoľko rokov môžeme pozorovať trend vytrácania hotovosti. Bankomatové karty, kryptomeny a digitálne platby. To všetko tradičnú hotovosť vytláča na perifériu. Úlohou digitálnych peňazí do budúcna bude hlavne zabezpečovať transakčnú funkcionalitu. S veľkou pravdepodobnosťou nebudú slúžiť na uchovávanie hodnoty, nakoľko budú emitované priamo centrálnou bankou, ktorá si ich množstvo môže ľubovoľne navyšovať či znižovať.
Inteligentné kontrakty v týchto digitálnych menách zároveň budú umožňovať mnohé ďalšie funkcionality, ako predchádzanie či sledovanie potenciálnych podvodných aktivít, priamu platbu daní či rýchlu a efektívnu výmenu prostriedkov medzi fiat a digitálnou podobou peňazí.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Otázkou, ktorú si ale mnohí neustále kladú ostáva, či nebude možné tieto digitálne formy peňazí zneužívať na úplné ovládanie ľudí zo strany centrálnej banky, ktorá bude de facto rozhodovať o živote a neživote občanov, možným zmrazením ich digitálnych aktív. Až budúcnosť ukáže, do akej miery je projekt digitálnych mien centrálnych bánk, dobrým krokom pre zvýšenie transparentnosti a efektivity finančného systému.
Čítajte ďalej: Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia