Najväčšia kryptomenová burza Binance v tichosti zmenila dôležité pravidlá používania. Zmena VOP sa dotkne v podstate každého zákazníka burzy a platí s okamžitou účinnosťou. Burza sa tak chce chrániť pred prípadnými neočakávanými udalosťami na trhu či zásahmi zo strany regulačných orgánov. Na tento dôležitý fakt, ktorý oficiálne ešte nebol zákazníkom oznámený, upozornil dnes denník u.today.
Burza si s vašimi kryptomenami môže robiť čo chce
Na fakt, že na centralizovaných burzách, akou je aj burza Binance, nie ste majiteľmi privátnych kľúčov a teda de facto ani majiteľmi kryptomien, sme už upozorňovali aj v minulosti. V zmysle známej frázy „not your keys, not your coins”, sú burzy majiteľmi „vašich” kryptomien. Tento fakt podčiarkujú nové pravidlá Binance, ktoré dávajú burze voľnú ruku v disponovaní s konkrétnymi mincami.
Konkrétne sa opatrenia týkajú kryptomien, ktoré burza po vlastnom uvážení môže delistovať zo svojho portfólia. Aj keď je to bežná prax a o delistovaní mnohých, aj významných tokenov konkrétnymi burzami sme vás už viac krát informovali, Binance posúva túto praktiku ešte o značný krok ďalej.
V prípade, že ste majiteľom tokenu, ktorý burza zo svojho portfólia delistuje, tá nie je povinná informovať vás priamo o tomto kroku. Ak však napríklad zmenu nepostrehnete a svoje mince budete stále na burze držať, Binance si vyhradzuje právo konvertovať vašu kryptomenu do ľubovoľného tokenu, ktorý na burze kótovaný stále je. Užívatelia očakávajú, že s najväčšou pravdepodobnosťou by to bol natívny token BNB, avšak toto nie je nikde zadefinované, takže burza sa môže rozhodnúť, ako uzná za vhodné.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Burzy sa topia v problémoch
Ako sme už skôr informovali, po žalobách na dve najväčšie kryptoburzy Binance a Coinbase, sa spustil masívny odliv kryptomien z týchto platforiem. A hoci to nie je nový jav, nakoľko ho môžeme pozorovať už takmer 3 roky, neistota ohľadom regulačných zákonov núti investorov sťahovať svoje tokeny do bezpečia.
Burzy tak v dohľadnej dobe môžu čeliť kríze likvidity, ktorá môže ovplyvniť aj celý kryptomenový trh v negatívnej konotácii. Jedna stránka mince je, že ak bude znížená likvidita, môžu byť tokeny vzácnejšie, to by však platilo len pri zachovaní dopytu. Ak by sa dôsledkom nižšej dostupnosti kryptomien pre retailových investorov znížil aj záujem o digitálne aktíva, ani ich vyššia vzácnosť by cenu zrejme nedokázala dvíhať.
Čítajte ďalej: Kupujete kryptomeny z bankového účtu? Na toto si dávajte pozor