Regulácia kryptomien sa stáva prioritou číslo 1: rok 2023 bude kľúčový

Novinky G20 plánuje regulovať kryptomeny
G20 plánuje regulovať kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/kan_chana a Shutterstock.com/Fly Of Swallow Studio
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Udalosti v roku 2022 prinútili regulačné orgány urýchliť svoje aktivity v boji proti kryptomenovým podvodom. Cieľom je predovšetkým ochrana investorov. Podľa najnovšej správy od Bitcoin News, bude práve rozvoj globálnej kryptomenovej regulácie prioritou pre G20 počas indického predsedníctva.

Centrálna indická banka Reserve Bank of India (RBI) tvrdí, že v pláne je „vypracovať rámec pre globálnu reguláciu vrátane možnosti zákazu nekrytých krypto-aktív, stablecoinov a DeFi”. Kryptomenový trh púta stále väčšiu pozornosť a jeho zvyšujúce sa prepojenie na tradičný finančný sektor by mohol ovplyvniť finančnú stabilitu.

O tom, ako narastala korelácia Bitcoinu s akciovým indexom S&P 500, sme vás informovali už skôr. Práve v roku 2022 sa prepojenie týchto dvoch trhov ešte viac prehĺbilo. To ale neznamená, že percentuálne pohyby dosahovali rovnaké čísla. Kryptomeny utrpeli oproti akciám niekoľkonásobne väčšie straty. Na vysokú volatilitu upozornila aj RBI.

Problémom sú aj stablecoiny, ktoré pravdepodobne budú čeliť reguláciám ako prvé. Viac sa o regulácii stablecoinov môžete dočítať v článku Centrálni bankári G20 varujú pred stablecoinami. Pripravme sa na regulácie!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Regulácie kryptomenám pomôžu

G20 predstavuje zoskupenie krajín, ktoré tvoria až 85 % celosvetového HDP. Ak by sa podarilo vytvoriť technologicky riadený regulačný rámec pre kryptomenové aktíva, mohlo by to pomôcť aj samotnému trhu. Vysoká volatilita totižto spôsobuje, že dôvera v digitálne aktíva je veľmi citlivá.

Kapitalizácia kryptomien

Kapitalizácia kryptomien. Zdroj: TradingView

RBI dokonca opakovane odporúča zákaz kryptomien, ktoré nie sú vydané štátom. Guvernér RBI Shaktikanta Das varoval, že kryptomeny môžu spôsobiť ďalšiu finančnú krízu, ak nebudú zakázané. Na druhej strane ale kryptomenový trh predstavuje iba kvapku v mori. Trhová kapitalizácia celého trhu sa v čase písania podľa údajov z TradingView nachádza iba na úrovni 774 miliárd dolárov. Pre porovnanie, iba spoločnosť Apple dosahuje kapitalizáciu viac ako 2 bilióny dolárov.

Mnoho fanúšikov kryptomien sa regulácií obáva, no v skutočnosti im to pomôže. Pre adopciu kryptomien je regulačný rámec nevyhnutný a zabezpečí aj zníženie volatility digitálnych aktív. Otázkou nie je, či regulácie prídu, ale kedy. Bitcoin a altcoiny by tak konečne mohli byť vnímané po celom svete ako jednotné aktívum.

Mohlo by ťa zaujímať: Summit G20 sa zameria na globálny rámec pre kryptomeny a bude penalizovať krajiny

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie