Generálny riaditeľ Crypto.com Kris Marszalek sa nedávno podelil o svoj názor na nízko kapitalizované kryptomeny. Podľa Marszaleka by sa burzy mohli začať časom zbavovať nízko kapitalizovaných mincí z dôvodu ochrany investorov. Burzy budú v najbližšom období vynakladať maximálne úsilie, aby stabilizovali negatívny sentiment a nedôveru investorov.
V rozhovore pre CNBC Squawk Box Marszalek vysvetlil, že krach kryptomenovej burzy FTX spôsobil problémy s likviditou. To by mohlo stimulovať ostatné popredné burzy k rozhodnutiu delistovať menšie mince zo svojich platforiem.
„Ak uvidíte, ako sa likvidita na trhu vyparuje, menšie kryptomeny, ktoré sú skutočne nelikvidné, čelia riziku, že budú vyradené z rôznych búrz v snahe ochrániť spotrebiteľov.”
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Burzy sa snažia upokojiť klientov
Burzy v súčasnosti uisťujú svojich zákazníkov, že sú bezpečnou voľbou a ich prvoradou prioritou je ich ochrana. Burza FTX ale bola jasným dôkazom toho, že účastníci trhu by mali zbystriť pozornosť, keďže centralizované burzy sú spoločnosťami, ktoré vlastnia súkromné kľúče od kryptomien klientov.
Výnimkou nie je ani riaditeľ burzy Crypto.com, ktorý tvrdí, že jeho spoločnosť je v dobrej kondícii, keďže má nulový dlh a dostatočné rezervy. Vyjadrenia o pozitívnom cashflowe spoločnosti ale mnohých investorov neupokojí, čo je jasne vidieť na odlivoch BTC z búrz. Rekordérom bola burza Gemini, ktorá dočasne pozastavila výbery, čo malo za následok najväčší denný čistý odliv BTC za ich celú existenciu.
Súčasťou snahy o stabilizovanie sentimentu zo strany búrz je aj ich spolupráca s regulátormi. Kryptomenový trh čoraz častejšie ukazuje, že je vysoko rizikový a nevyhnutne potrebuje jednotný regulačný rámec, na ktorom pracujú vlády na celom svete. Dosahpodobných udalostí je znepokojujúci a veľké kryptomenové spoločnosti by mali kolektívne pracovať na transparentnosti a zapojiť do tohto procesu aj regulačné orgány. Bez jednoznačného regulačného rámca nie je možné, aby investori boli dostatočne chránení.
Ak napokon dôjde k delistovaniu mnohých nízko kapitalizovaných mincí z búrz, odstrániť by sa mal hlavne ich problém s likviditou aj riziko manipulácie s cenou. Čím je menej peňazí v projekte, tým je väčšia náchylnosť na manipuláciu s cenou. Týka sa to predovšetkým tzv. shitcoinov, ktoré ochranu spotrebiteľa len zhoršujú.
Mohlo by ťa zaujímať: TOP 2 nové kryptomeny, ktorým predpovedajú v budúcnosti raketový rast!