Odvetvie DeFi zažíva úpadok už nejakú dobu a od roku 2021 neustále klesá. Znižujúci sa dopyt po rizikových a decentralizovaných aktívach vo všeobecnosti klesá počas obdobia zvyšovania úrokových sadzieb. Zvyšujúca sa inflácia v kombinácii s poklesom reálnej mzdy a vysokými úrokmi mnohých odradí od možnosti investovať do DeFi.
Podľa trhových údajov v sieti Ethereum je viac ako 70 miliárd dolárov v stablecoinoch, ktoré potrebujú produktívne prípady použitia. Nanešťastie, DeFi v dnešnom stave nemôže investorom ponúknuť to, čo skutočne potrebujú. Okrem makroekonomickým faktorov na úpadok DeFi vplýva aj nedostatok inovatívnych a produktívnych prípadov použitia.
Navyše, slabou stránkou je aj udržateľnosť a mnohé riziká v ekosystéme, ktoré noví investori jednoducho nemôžu prijať. To logicky spôsobuje odliv peňazí zo sektoru DeFi, ktorý je stále zraniteľný aj voči hackerským útokom a je momentálne najväčšou obeťou podvodov, ako sme vás nedávno informovali.
DeFi rieši nesprávny problém
Ako vidíme na grafe vyššie, celková uzamknutá hodnota (TVL) predstavuje v čase písania článku 54,21 miliárd dolárov. Maximum bolo dosiahnuté začiatkom decembra 2021, keď TVL zaznamenala historické maximum 181 miliárd dolárov. Tokeny, ktoré dosahujú najvyššiu hodnotu TVL, sú MakerDao, Lido, AAVE, Curve a Uniswap.
Komunita v súčasnosti rieši problém tak, že sa snaží vytvoriť historickú injekciu likvidity, čo ale trh nepotrebuje. Naopak, komunita musí zabudnúť na rok 2021 a zamerať sa na budovanie dlhodobo udržateľných zdrojov inovácií, ktoré prispejú k rozkvetu odvetvia.
Je dosť pravdepodobné, že prípadný budúci bullrun kryptomien zvýši aj hodnotu DeFi, čo je logické, keďže počas bullrunu rastie skoro každá kryptomenová oblasť. Spoliehať sa iba na rastový potenciál kryptomenového trhu ale nebude dostatočné na vytvorenie skutočnej hodnoty. Ak komunita nevytvorí prelomové prípady použitia, budúcnosť DeFi môže byť krátka.
Mohlo by ťa zaujímať: Ďalšia veľká spolupráca je na svete! Technologický gigant Google bude podporovať blockchain Solana