Spor medzi FTX a Binance
Spor medzi FTX a Binance. Zdroj: shutterstock.com/Chor muang, binance.com, ftx.com

Na kryptomenový trh prišla ďalšia negatívna správa, ktorá aktuálne spôsobuje pokles. Včera sme informovali o tom, ako riaditeľ burzy Binance oznámil predaj všetkých tokenov konkurenčného projektu FTX. Nasledovali veľké výbery z druhej menovanej burzy a strach z prípadného krachu. Čo môžeme reálne očakávať od trhu a prečo sa začala táto zo začiatku nevinná vojna medzi dvoma kryptomenovými gigantmi?

Burza Binance bude predávať token FTX

Riaditeľ burzy to oznámil v nedávnom statuse. Dôvodom má byť riadenie rizika kapitálu pred prípadným krachom projektu FTX.

Zároveň CZ dodal, že tento ťah nie je cielený na FTX ani nemá uškodiť burze. Preto sa rozhodli ich kryptomeny predávať postupne, aby sa predaj minimálne prejavil na cene.

V dôsledku toho veľká časť obchodníkov začala vyberať svoje kryptomeny z burzy FTX, čo malo za následok veľmi dlhé čakanie na výbery či dokonca odmietnutie platieb. Burza FTX sa obhajuje, že má všetko pod kontrolou a meškanie výberov bolo spôsobene skôr čakaním na služby tretích strán a siete kryptomien ako ich platformy. Všetky objednávky na výber podľa ich statusu na Twitteri by mali byť vo veľmi blízkej budúcnosti bez problémov spracované.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Vojna v kryptomenovom svete a pokles

Aj keď oficiálne nebol predložený žiadny dôkaz, že FTX krachuje, komunita začala hromadne vyberať z burzy prostriedky. Negatívny fundament pravdepodobne spôsobil aj aktuálne stále trvajúci pokles na celom kryptomenovom trhu.

Burza Binance sa obhajuje, že krok stiahnuť svoje prostriedky z projektu FTX nemá za cieľ vyvolať vojnu ani uškodiť konkurenčnej burze. Obe burzy si dokonca medzi sebou vymenili vlastné tokeny FTX a BNB.

Posledné skúsenosti z tohto roka z krachu projektov Luna a Celsius nám dávajú jasný signál o tom, že držať veľký objem peňazí v centralizovaných spoločnostiach, medzi ktoré patria Binance aj FTX, nie je úplne šťastné riešenie.

Riadenie rizika je na strane projektu, ktorý narába s našimi prostriedkami. Preto má komunita obavy, či pri vysokých výberoch, ktoré aktuálne prebiehajú na burze FTX, má dostatočný kolaterál, aby vyplatila všetky platby a nedostala sa do platobnej neschopnosti. Cena Bitcoinu počas posledných 2 dni pre obavy z budúcnosti giganta FTX padla o 2 000 dolárov.

Čo môžeme očakávať?

FTX je druhá najväčšia svetová burzy s napojením na veľké fondy. Okrem toho organizujú veľké reklamné kampane. Napriek tomu sa nedá vylúčiť, že sa dostanú do platobnej neschopnosti. Následná panika a reakcia na tento negatívny fundament môže spôsobiť pokles Bitcoinu na nové minimum (pod 17 000 dolárov).

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance