6-mesačný pád etherea ešte nemusí znamenať koniec. Toto je dôvod

Kategorie: Altcoiny, Analýzy
Ethereum už 6 mesiacov klesá
Ethereum už 6 mesiacov klesá. Zdroj: shutterstock.com/Maurice NORBERT/r.classen

Kryptomena ethereum nezažíva najlepšie časy, pretože práve dosiahla svoje 6-mesačné minimum, a to 1 540 dolárov. Javí sa však aj možnosť, že jeho cena znova porastie, uviedol web AMBcrypto.

6-mesačný pokles nepredznamenáva nič pozitívne

Je to pokles konkrétne od dátumu 12. marec, pričom sa to zhodovalo s veľkým množstvom stagnujúcich mincí, ktoré sa presúvalo zo starých peňaženiek. Analytická spoločnosť Santiment vo svojom statuse na sociálnej sieti X tvrdí, že tieto zmeny by mohli dotlačiť túto kryptomenu do kapitulácie. Zároveň zaznamenalo najvyššiu úroveň nečinnej aktivity za viac ako tri mesiace.

Klesajúci priemerný vek investovaného dolára do etherea naznačuje, že stagnujúce tokeny sa presúvajú alebo predávajú. To by mohlo znamenať, že dlhodobí držitelia začínajú likvidovať svoje zásoby, čo prispieva k tlaku na znižovanie ceny.

MCA sa naďalej znižuje

Dôležitou metrikou je Mean Coin Age (MCA). Ide o súčet nevyčerpaného transakčného výstupu (UTXO) v čase vytvorenia mince. Pokles MCA ukazuje masívny pohyb UTXO, ktoré boli dlhé obdobie nehybné.

90-dňový MCA sa znížil na 41,07. To len potvrdzuje predikcie Santimentu, že veľký pád by mohol byť blízko, avšak po zlých časom prichádzajú tie dobré, aj keď sa neočakáva, že to bude tak skoro, pretože miera financovania je -0,003 %.

Momentálne sa ethereum bude musieť spoliehať napríklad na spálenú zásobu. To je kumulatívny súčet spáleného počtu mincí od implementácie EIP-1559, čo je najpopulárnejšia aktualizácia, ktorá spáli časť poplatku za plyn pri každej transakcii. Spálená zásoba sa však zvýšila na 4,25 milióna.

Podľa analýzy malo ethereum stúpať

Analýza na september pôvodne ukázala, že sa bude držať nad hranicou 2 000 dolárov, čo by teoreticky malo stačiť na porazenie Bitcoinu v zárobkoch. Túto hranicu však prekonalo iba v apríli a v júli tohto roka. Nič také sa však nestalo a cena naďalej padá.

Cenový vývoj etherea za posledný rok

Cenový vývoj etherea za posledný rok. Zdroj: coinmarketcap.com

Ak sa pozrieme na dlhodobú predikciu vývoja ceny etherea, tak na november 2023 ukazuje priemernú cenu 2 102,83 dolárov, pričom najvyššia možná cena na november by mala byť 2 250,03 dolárov.

Analýza ceny napríklad na marec 2024 ukazuje priemernú cenu 2 056,31 dolárov a najvyššia možná cena na tento mesiac by mohla byť až 2 200,25 dolárov.

Prečítaj si aj: Investor zaplatil 500 000 dolárov za transakčný poplatok bitcoinu