Spaľovanie 2 miliónov ETH
Spaľovanie 2 miliónov ETH. Zdroj: Shutterstock.com/Tomasz Makowski

Podľa údajov ultrasound.money, jednička v sieti smart kontraktov dnes prekonala 2 milióny spálených ETH. Odkedy Ethereum prešlo londýnskym hardforkom v auguste 2021, celková ponuka ETH čelila deflačnému tlaku prostredníctvom návrhu na spaľovanie poplatkov známeho ako EIP-1559.

Pravdepodobne najpopulárnejšia aktualizácia Etherea k dnešnému dňu, EIP-1559, zaviedla mechanizmus, ktorý spáli časť poplatku za plyn pri každej transakcii Etherea. EIP-1559 bol navrhnutý s cieľom upraviť trh poplatkov za Ethereum. Poplatky za plyn Etherea predtým prijali aukčný systém, vďaka ktorému boli transakčné náklady nepredvídateľné. S EIP-1559 používatelia Etherea platia minimálny poplatok za transakcie známy ako „základný poplatok“. Môžu dokonca baníkom pridať voliteľný tip, aby ich transakcia prebehla rýchlejšie v obdobiach vysokého preťaženia. EIP-1559 tiež pridáva deflačný tlak na ETH a znižuje zásoby v priebehu času.

Ethereum v súčasnosti spáli niečo viac ako 6 ETH za minútu. Veľká časť z toho sa spotrebuje na OpenSea, najväčšom svetovom trhu NFT. Kým Uniswap bol predtým najväčším žrútom plynu v sieti, boom na trhu NFT viedol k tomu, že OpenSea obsadilo prvé miesto, pričom prevody ETH boli na druhom mieste pred transakciami Uniswap.

Mohlo by ťa zaujímať – Zostatky Etherea na kryptoburzách klesli na najnižšiu úroveň od roku 2018

Chceš nakupovať Ethereum alebo ďalšie kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. A ako bonus, keď si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<<, získaš navyše doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

Ethereum sa pripravuje na zlúčenie – pumpa pre ETH?

Po londýnskom hardforku je ďalšou významnou aktualizáciou protokolu Ethereum jeho dlho očakávaný posun od mechanizmu overovania práce k mechanizmu konsenzu „Proof-of-stake“. Pri aktualizácii, ktorá sa bežne nazýva „zlúčenie“, sa konsenzuálna vrstva blockchainu (inak známa ako Beacon Chain) zlúči s realizačnou vrstvou (hlavná sieť Ethereum).

Očakávania na zlúčenie sa nedávno zvyšovali, keď Ethereum úspešne dokončilo skúšku na testovacej sieti Kiln. Fanúšikovia siete inteligentných zmlúv však pred týmto týždňom počítali so zlúčením. Očakáva sa, že prechod na Proof-of-stake bude jednou z najväčších udalostí v histórii blockchainu. Okrem zavedenia kľúčovej zmeny protokolu s cieľom platiť ETH stávkarom namiesto baníkov sa očakáva, že Ethereum bude o 99,95 % energeticky účinnejšie, čo by mala uvítať kryptomenová komunita aj mainstream.

Rozhodujúce je, že len čo dôjde k zlúčeniu, drasticky to zníži emisie ETH. Dodávka ETH sa v súčasnosti zvyšuje o približne 4,5 % ročne, aby mohli platiť ťažiarom. S Proof-of-stake sa očakáva, že ročné emisie budú bližšie k 1 %. Keďže EIP-1559 bežne spáli 6 ETH za minútu, odhaduje sa, že miera spálenia ETH by mohla prekročiť množstvo vydávané v rámci blokových odmien pre overovateľov. V tomto bode by sa ETH stalo deflačným aktívom.

Hoci dátum spustenia ešte nie je potvrdený, zlúčenie je predbežne naplánované na jún 2022.

Prečítaj si tiež – Korelácia Bitcoinu s altcoinovým trhom sa blíži k ATH – čo to znamená?