5 zábavných faktov o vzdelaní

BitmarketsBitmarkets

Vzdelanie je možné právom považovať za jednu z foriem bohatstva, o tom určite nikto z nás nepochybuje. V ideálnom prípade svoje vzdelanie použijeme, ako to napríklad urobil Satoshi Nakamoto (nech už to bol ktokoľvek), keď vytvoril kryptomenu Bitcoin. Niekedy sa však veci málinko zvrtnú a to, čo bolo zdanlivo jednoznačné, začne byť trochu nejasné. Máme tu ďalší z odpočinkových článkov, tentokrát na tému vzdelanie.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

1. Niekedy vzdelanosť neznamená múdrosť

Zvykne sa napríklad hovoriť, že ten a ten je veľmi vzdelaný človek a akoby samozrejme sa očakáva, že bude tiež múdry. Lenže to tak vôbec byť nemusí. Naša spoločnosť sa potýka s vážnymi problémami a celá rada vecí nefunguje tak úplne, ako by mala. Nechce sa mi to ani vysloviť (resp. vyťukať na klávesnici), ale niekedy sa dôvod toho všetkého zdá byť pomerne jednoduchý. Čo na to hovoríte?

2. Mať vedomosti neznamená vedieť ich použiť

Na chvíľu sa zamyslime, ako vlastne funguje náš vzdelávací systém. Na čo je kladený dôraz? Predovšetkým na základných školách sa zdá byť čosi nepekne popleteného. Ale uvážte sami, či je samotné bifľovanie ohromného množstva učiva skutočne tou správnou cestou. Látky je toľko, že je prakticky nemožné sa to všetko naučiť, čo je trochu demotivujúce. Najhoršie na tom však je, že v tom neustálom zhone sa trochu zabúda na fakt, že predávané informácie sú de facto bezcenné, pokiaľ ich žiak vie iba zopakovať. Na čo je potom akákoľvek vedomosť, ak jej majiteľ nevie, k čomu má slúžiť, ba dokonca jej často ani nerozumie.

3. Vzdelávať sa vyžaduje vedieť zabúdať

Toto je tak zaujímavá a obsiahla téma, že o nej určite ešte vydáme samostatný článok. Kto zo študentov by to nepoznal. Našprtáte sa k prasknutiu, pri skúške sa takzvane „vylejete” a následne všetko nepotrebné zase zabudnete. Vyznieva to až nepatrične, v skutočnosti je to ale (navzdory možnému odporu niektorých učiteľov) to najlepšie, čo môžete urobiť. Snažiť sa nič nezabudnúť by bolo nielen neprirodzené, ale do istej miery aj nebezpečné.

Priestor, ktorý nám poskytuje náš mozog je nepochybne vzácny, a ak si ho preplníme, je treba uvoľniť miesto. Preto je nutné vedieť zabúdať. Trochu vtipné však na tom je, že ak ste v tejto disciplíne skutočným „majstrom”, tak po odchode zo školy do mesiaca zabudnete nielen čo ste študovali, ale možno aj ako sa voláte.

4. Zamestnávatelia začínajú uprednostňovať schopnosti a pohovory

Slovami Jaroslava Dušeka: „Roky sa učíte, aby ste získali ten papier.” A potom toto! Viete, že pre danú pozíciu je váš papier ten správny, tak prečo zrazu nestačí? Zrazu sa vám môže stať, že si váš budúci zamestnávateľ váš papier ani neprezrie, akoby ho vôbec nezaujímal. Namiesto toho vás začne skúšať, dá vám pár úloh a ak ich nesplníte, tak máte smolu.

Druhou možnosťou je, že si vás nechá preklepnúť profesionálnym personalistom. Ten pravdepodobne vôbec nemá predstavu o tom, o aké miesto sa idete uchádzať. Navyše sa niekedy zdá, že sú títo ľudia tak trochu mimo, pretože sa vás môžu začať s vážnou tvárou pýtať veľmi neobvyklé otázky. Keď sa vás napríklad spýtajú, koľko tykadiel má leguán, alebo čo viete vytvoriť s kýblikom a lopatkou na kamenistej pláži, tak je vám akékoľvek vzdelanie prakticky k ničomu.

Mohlo by vás zaujímať: Top 7 úspešných osobností, ktoré nedokončili školu

5. Keď vám to nejde, vždy to môžete ísť učiť

Náš posledný „zábavný” fakt o vzdelaní berte prosím s veľkým nadhľadom. Je však všeobecne známe, že učiteľský plat zďaleka nepatrí k najvyšším. Z toho plynie, že ak robíte učiteľa, tak ste sa buď narodili s poslaním učiť, alebo vám skrátka nezostala iná možnosť.

Ako už bolo povedané, ísť učiť bohužiaľ nie je práve lukratívna záležitosť. To je ale skôr dosť nešťastný fakt. Veď sú to ľudia, ktorí majú obrovský vplyv na budúce generácie a iste by si zaslúžili poriadne platy. Za tých pár eur to bohužiaľ tí najlepší príliš dlho robiť nebudú. Preto sa potom nemôžeme diviť, že „keď sa niečo nevie, tak sa to učí.”

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbMemex mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.