Bitcoin a jeho výkonnosť v porovnaní s akciami.
Bitcoin a jeho výkonnosť v porovnaní s akciami. Zdroj: Shutterstock.com/Corona Borealis Studio

Bitcoin a jeho rast sú v posledných rokoch podčiarknuté výraznou návratnosťou investícií (ROI), ktorá za rovnaké obdobie prevýšila hlavné indexy akciového trhu.

V porovnaní s indexmi S&P 500, Dow Jones Industrials a Nasdaq zaznamenal Bitcoin za posledných päť rokov priemernú návratnosť investícií 1 645 %, ako ukazujú údaje získané z nástroja Finbold.

Výnosy digitálnej meny sú vyššie o 1 978 % v porovnaní s Dow Jonesom. Návratnosť investícií je tiež o 1 734 % vyššia ako pri indexe S&P 500, ktorý sleduje výkonnosť akcií 500 najlepších spoločností v Spojených štátoch. A nakoniec návratnosť investícií do Bitcoinu prekonala aj Nasdaq o 1 221 %.

Nástroj bitcoinovej návratnosti investícií (ROI) porovnáva návratnosť investícií (ROI) BTC s tradičnými aktívami s percentuálnymi hodnotami, ktoré zvýrazňujú, ako investície do kryptomeny prevyšujú ostatné finančné aktíva počas daného konkrétneho obdobia.

Návratnosť investícií indexov
Návratnosť investícií indexov v porovnaní s BTC. Zdroj: Finbold

Vysoké výnosy Bitcoinu čiastočne potvrdzujú názor, že kryptomeny sú perfektnou cestou na dosahovanie vysokých ziskov v krátkom období.

Za posledných päť rokov prešli obe triedy aktív obrovskými vzostupmi a pádmi. Ale Bitcoinu sa podarilo vyniknúť najmä vďaka nárastu po vstupe inštitucionálnych investorov do kryptomenového priestoru.

Trajektória rastu tradičných aktív bola skrátená s nástupom pandémie, ktorá vyústila do rozsiahleho krachu akciového trhu. Bitcoin zároveň trpel vplyvom regulačnej neistoty, ktorá viedla k historickému krachu digitálneho aktíva.

Od začiatku roku 2021 Bitcoin prešiel niekoľkými býčími trendmi spojenými s historicky vysokými cenovými maximami.

Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.

Prečítaj si tiež – Bitcoin masívne mizne z búrz – zostatky klesajú na nové minimá

Bitcoin a korelácia s akciami

Hoci sa Bitcoin čoraz viac integruje do tradičného finančného sektora, aktívum a indexy sú dve rôzne triedy aktív. Indexy napríklad sledujú ziskové spoločnosti, ktoré kontrolujú hmotné produkty a služby, zatiaľ čo Bitcoin je virtuálna mena.

V nasledujúcich rokoch bude zaujímavé sledovať, ako sa bitcoinom bude dariť v porovnaní s tradičnými akciovými produktmi, pričom tieto dve aktíva čoraz viac vykazujú historické korelácie. Za vyzdvihnutie stojí korelácia Bitcoinu s americkými technologickými akciami, ktoré sú sledované indexom Nasdaq.

Vyššia volatilita a zvýšená korelácia s tradičnými aktívami by mohli znížiť vyššie výnosy BTC. Stojí za zmienku, že za posledných pár mesiacov volatilita rovnako ovplyvnila bitcoiny aj tradičné aktíva.

Napriek volatilite sa Bitcoin v súčasnosti stáva solídnou možnosťou medzi konvenčnými investormi s tradičnými finančnými hráčmi, ako sú banky ponúkajúce služby.

Mohlo by ťa zaujímať – Čo ukázalo prvé stretnutie Bitcoinu s vysokou infláciou?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre