5 mýtov o kryptomenách. Vedeli ste o nich?

Novinky
5 mýtov o kryptomenách. Zdroj: shutterstock.com/Dan Rentea
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O kryptomenách dodnes kolujú rôzne mýty a fámy, ktoré boli síce vyvrátené, no každým prepadom či krízou na trhoch sa dostávajú opäť na scénu. Do dnešného článku sme pre vás vybrali 5, ktoré sa nezakladajú na pravde.

Mýtus č. 1: Kryptomeny sú anonymné

Pravda: Väčšina kryptomien, ako napríklad Bitcoin, umožňuje transparentné sledovanie transakcií. Aj keď sú väčšinou používateľské účty anonymné, transakcie sú verejne dostupné a môžu byť analyzované. Preto sa hovorí, že kryptomeny sú pseudoanonymné.

Mýtus č. 2: Kryptomeny sú len pre kriminálnikov

Pravda: Aj keď sa kryptomeny v minulosti používali na nelegálne aktivity, ako napríklad obchodovanie s drogami, v súčasnosti sa kryptomeny stávajú čoraz populárnejšími ako platobná metóda a investičný nástroj. Mnoho legálnych firiem a jednotlivcov ich používa na bežné transakcie a ako spôsob uchovávania hodnoty. To však, samozrejme, neznamená, že sa aj naďalej nepoužívajú na kriminálne účely.

Jedným z rozšírených mýtov je, že kryptomeny používajú predovšetkým kriminálnici

Jedným z rozšírených mýtov je, že kryptomeny používajú predovšetkým kriminálnici. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios

Mýtus č. 3: Kryptomeny sú len virtuálne a nemajú reálnu hodnotu

Pravda: Aj keď sú kryptomeny digitálne a existujú iba v počítačovej sieti, mnohé z nich majú reálnu hodnotu, ktorá je určená trhovou cenou a dopytom po nich. Tiež majú reálnu hodnotu v tom zmysle, že môžu byť použité na nákup reálnych vecí a služieb.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 5 najväčších káuz Bitcoinu, ktoré poškodili jeho povesť. Poznáte ich?

Mýtus č. 4: Kryptomeny a Bitcoin sú neekologické

Pravda: Bitcoin a iné kryptomeny boli kritizované za to, že sú neekologické, pretože ich tvorba a transakcie vyžadujú veľké množstvo energie. Konkrétne, proces tvorby nových bitcoinov vyžaduje veľké množstvo výpočtovej sily na overovanie transakcií v sieti. To môže viesť k vysokej spotrebe energie a produkcii skleníkových plynov.

Napriek tomu sa Bitcoin snaží zlepšiť svoju ekológiu pomocou technológií, ako napríklad SegWit a Lightning Network, ktoré zvyšujú efektivitu transakcií a znižujú spotrebu energie. Tiež existuje rastúci počet projektov, ktoré sa snažia používať obnoviteľné zdroje energie na tvorbu bitcoinov.

V zásade by sa dalo povedať, že Bitcoin môže byť neekologický v určitých situáciách, ale snaží sa zlepšiť svoju ekologickú stopu prostredníctvom rôznych opatrení. Je dôležité si uvedomiť, že miera ekologickej záťaže kryptomien sa líši v závislosti od konkrétnej kryptomeny a jej používania.

Úplná decentralizácia kryptomien je mýtus

Úplná decentralizácia kryptomien je mýtus. Zdroj: shutterstock.com/Octus_Photography

Mýtus č. 5: Kryptomeny sú decentralizované

Pravda: Väčšina kryptomien je decentralizovaná v tom zmysle, že nie sú kontrolované žiadnou centrálnou autoritou, ako napríklad bankou alebo vládou. Namiesto toho sú spravované pomocou konsenzuálnych mechanizmov, ktoré umožňujú používateľom siete rozhodovať o transakciách a udržiavať integritu siete.

To však neznamená, že sú úplne decentralizované. Napríklad Bitcoin, ktorý je považovaný za jednu z najdecentralizovanejších kryptomien, má určitú mieru centralizácie v tom, že veľká časť siete je kontrolovaná niekoľkými veľkými hráčmi. Tiež existujú kryptomeny, ktoré sú úplne kontrolované jednou alebo niekoľkými centrálnymi autoritami, čo znamená, že sú menej decentralizované ako iné kryptomeny. Napríklad Ethereum po prechode na konsenzus Proof of stake nemožno považovať v základnom zmysle slova za decentralizovanú kryptomenu.

V zásade by sa dalo povedať, že kryptomeny sú decentralizovanejšie ako bežné platobné metódy, ale nie sú decentralizované v absolútnom zmysle slova, ako to radi zdôrazňujú fanúšikovia. Ich decentralizácia sa líši v závislosti od konkrétnej kryptomeny a jej architektúry.

Čítaj tiež: Investor Michael Burry varuje pred viacročnou recesiou v USA. Čo presne očakáva?