Investičné rady. Zdroj: shutterstock.com/

V posledných rokoch trhy zaznamenali nárast počtu záujemcov o investovanie do akcií a predovšetkým do kryptomien. S týmto rastom záujmu koreluje aj nárast počtu tradingových aplikácií, ktoré ponúkajú bežnému človeku možnosť nakupovať akcie najväčších firiem na svete či obchodovať na páku svetové indexy.

Investorom a obchodníkom sa však človek nerodí a väčšina retailových investorov o svoje peniaze príde. Nie je preto na škodu si pripomenúť niekoľko zásad a pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť pri obchodovaní. V dnešnom článku sme pre vás vybrali štyri.

1. Investujte len to, čo nepotrebujete

Nikdy neinvestujte peniaze, ktoré potrebujete. Koľko peňazí ste investovali do kryptomien? To, či ste investovali správne množstvo, môžete zistiť na rýchlom teste: ako veľmi by ste trápili, keby som sumu, ktorú ste investovali do kryptomien, pred vašimi očami roztrhal? Každá strata je strata, avšak to, či ste existenčne od nej závislí, je už iná téma. Veľké investície sú prejavom chamtivosti, ktorá takmer vždy investorov pripraví o peniaze. Investujte v malých čiastkach a nikdy nie na úkor finančnej rezervy.

2. Pripravte sa, že obchod nevyjde

Každý obchod, ktorý otvárate, je potenciálna strata. Pripomeňte si to vždy, keď budete obchodovať na maržovom trhu alebo nakupovať novú kryptomenu. Vedomie potenciálnej straty vás bude brzdiť v tom, aby ste nestavili na jednu kartu a diverzifikovali riziko, teda rozdelili investíciu do viacerých aktív. Jožo hovorí, že Bitcoin isto nezanikne. Veď aj zakladateľ burzy Binance Zhao stavil všetko na Bitcoin a je miliardár. Tak ako to je?

Nikto nič nevie a neverte nikomu, že to či ono aktívum je zlatá baňa. Poradca vám vaše peniaze nevráti, keď sa obchod nepodarí.

3. Chamtivosť vás pripraví o peniaze

V investovaní viete zarobiť obrovské sumy peňazí a rovnako o ešte väčšie sumy môžete prísť. Je málo sfér v živote, kde sa tak výrazne prejavuje chamtivosť človeka, ako na burze. Otvoríte 3 úspešné obchody za deň alebo za týždeň, no vám to nestačí, lebo čo ak… A práve ten štvrtý vás buď zničí, alebo vám okreše z vášho zisku. Poznať mieru je umenie, je to skutočné majstrovstvo a majú s tým problém aj veľmi bohatí ľudia. Pred otváraním obchodu sa spýtajte: Neovláda má chamtivosť? Nezarobil som dnes už dosť? Stojí mi to za ďalšie riziko?

Chamtivosť vás nakoniec pripraví o peniaze
Chamtivosť vás nakoniec pripraví o peniaze. Zdroj: shutterstock.com/ Atstock Productions

4. Pomaly ďalej zájdeš

Neponáhľajte sa. Dnes je trendom robiť niečo minimálny čas, dosiahnuť menší úspech a už ísť dávať druhým rady, čo by mali robiť. Podarí sa vám uzavrieť niekoľko úspešných obchodov. Možno ste za rok urobili z 1000 eur 10 000. Presvedčíte samých seba, že rozumiete trhu, že môžete podstúpiť väčšie riziko a investujete väčšie sumy peňazí. Trhy vám však vždy prejdú cez rozum. Ako obchodník, ktorý zarába 10 eur denne alebo 1000, vždy si musíte udržať pokoru. Pamätajte, že existuje xy obchodníkov, ktorých samoľúbosť pripravila o desiatky až stovky tisíc dolárov len preto, že začali riskovať, boli chamtiví a nenažraní.

Pripomínajte si tieto rady a najlepšie bude, ak si vytvoríte vlastné a vždy predtým, ako otvoríte obchod alebo investujete, si ich zopakujete. Mať svoje investičné pravidlá, akýsi traderský kódex, je nielen cool, ale hlavne vám pripomína smer, akým ako investor chcete ísť.

Čítaj ďalej: Do čoho investovať na konci roka 2022? Toto sú TOP 3 akcie!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance