Je zaužívaným pravidlom, že keď sú trhy v prepadoch a všetko klesá, väčšina investorov má strach a nevstupuje na trh. Týka sa to predovšetkým retailových investorov. Naopak, keď všetky aktíva rastú, spolu s nimi rastie aj záujem o ne. V dnešnom článku sa pozrieme na 4 faktory, ktoré môžu spôsobiť opätovný rast kryptomien a Bitcoinu. Spoznanie týchto 4 znakov nám pomôže lepšie sa zorientovať v tom, v akej fáze sa trh s kryptomenami nachádza, a či už skončila éra poklesov.
1. Fed začne znižovať úrokové sadzby
Americká centrálna banka Fed zvyšuje každý mesiac úrokové sadzby s cieľom zastaviť infláciu, ktorú do veľkej miery vyvolala kvantitatívnou monetárnou politikou počas pandémie. Zvyšovanie sadzieb zhoršuje dostupnosť a podmienky hypoték, čo sa prejavuje aj poklesom záujmu investorov riskovať. Je k dispozícii menej likvidity a väčšina aktív klesá. Ak Fed začne znižovať sadzby, pre trhy to bude pozitívny signál a rizikové aktíva, medzi ktoré zaraďujeme aj Bitcoin a kryptomeny, začnú opätovne rásť. Nikto presne nevie, kedy Fed zastaví zvyšovanie sadzieb, no v súčasnosti sa predpokladá, že sa tak stane začiatkom budúceho roka.
Nárast úrokových sadzieb v USA. Zdroj: tradingeconomics.com
2. Záujem fintechových spoločností o kryptomeny
Sektor kryptomien patrí medzi oblasti, ktoré sú väčšine ľudí neprístupné a nezrozumiteľné. Záujem veľkých finančných inštitúcií stále nestačí na to, aby sa kryptomeny dostali medzi väčšinu. Čím väčšie prijatie kryptomien vo svete firiem a korporátnych gigantov, tým väčšia reklama sa tomuto odvetviu robí a, pochopiteľne, aj cena väčšiny aktív rastie.
Príkladom rastu takéhoto záujmu zo strany firiem je spoločnosť Google, ktorá uzavrela spoluprácu s burzou Coinbase. Viac o tejto spolupráci nájdete v našom článku: Aktuálne: ďalšia veľká správa zo sveta kryptomien! Google a Coinbase začali spoluprácu.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
3. Halvingový cyklus
Historicky každé ukončenie halvingového cyklu viedlo k parabolickému rastu ceny Bitcoinu. Každých 210 000 vyťažených blokov sa znižuje odmena, ktorú dostávajú ťažiari, na polovicu. Po poslednom halvingu v 11. mája 2020 narástol Bitcoin o viac ako 600 %. Najbližší halving sa odohrá koncom februára 2024. To znamená, že máme pred sebou ešte časový priestor na to, aby Bitcoin klesal, resp. šiel do strany.
4. Globálne pozitívny fundament
Štvrtý bod, ktorý si tu spomenieme, je pozitívny fundament, ktorý by mal globálny vplyv na kryptomeny. V poslednom rastúcom trende to bola napríklad Tesla, ktorá začala akceptovať bitcoiny. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve toto rozhodnutie stálo za masívnym rastom záujmu o kryptomenu. V podobnom duchu sa môže odohrať aj v budúcnosti pozitívna udalosť, ktorá pritiahne pozornosť miliónov ľudí a vyvolá nový hype. Aká spoločnosť to bude, je predmetom špekulácie. Môže to byť ktorýkoľvek gigant ako Apple, Microsoft, Google, Amazon alebo opätovne Tesla.
Všetky tieto 4 faktory sa prelínajú a môžu sa odohrať naraz, resp. postupne. Spoločne však nasvedčujú tomu, že sa makroekonomická situácia ovplyvňujúca trhy s kryptomenami mení v ich prospech a nás čaká obdobie rastu.
Čítaj ďalej: Päť príkladov, ako sa Bitcoin využíva v reálnej praxi