Čaká nás prepad na trhu s nehnuteľnosťami
Čaká nás prepad na trhu s nehnuteľnosťami. Zdroj: Shutterstock.com/Ronnie Chua

Laureát Nobelovej ceny Paul Krugman sa obáva, že nastane ďalší prepad na trhu s nehnuteľnosťami. FED už podľa jeho slov urobil všetko potrebné v boji proti inflácii.

Prepad na trhu s nehnuteľnosťami

Paul Krugman očakáva tvrdý pád americkej ekonomiky, ktorý najviac zasiahne trh s nehnuteľnosťami a export. Tento negatívny stav môže byť náznakom toho, že FED už nedokáže v boji proti inflácii urobiť viac. Krugman v rozhovore pre New York Times vysvetlil, ako rastúce úrokové sadzby zaťažujú dopyt po bývaní. Ľudia jednoducho nechcú hypotekárny úver so súčasnými úrokovými sadzbami.

„Širšie ekonomické dôsledky nadchádzajúceho prepadu cien bývania sa budú prejavovať ešte veľmi dlho. Očakávam, že to bude niekoľko mesiacov,“ uviedol Krugman.

Rast americkej ekonomiky podľa laureáta Nobelovej ceny trpí aj v dôsledku rastúceho trendu amerického dolára. Ten sa dokázal vyšplhať až na 20-ročné maximum. Vývoz v USA tak stráca konkurencieschopnosť a dovoz je, naopak, dostupnejší.

Klesajúci vývoz a rastúci dovoz pôsobia ako veľká hospodárska brzda,” skonštatoval Krugman.

Prečítaj si tiež: Dolár bude ďalej rásť, aký to môže mať vplyv na kryptomeny?

Inflácia slabne

Podľa ekonóma existujú dôvody, ktoré preukázateľne dokazujú pokles inflácie. V prvom rade je to pokles dopytu po bytoch a domoch.

Dovolím si tvrdiť, že FED už urobil dosť na to, aby zabezpečil veľký pokles inflácie. Bohužiaľ, urobil aj dosť na to, aby spustil recesiu,“ upozorňuje Krugman.

Na záver svojho rozhovoru pre New York Times ekonóm zdôraznil veľké riziko bankovej krízy, ktorá nakoniec povedia k prepadom finančných trhov. Skutočný pokles podľa Krugmana ešte len príde.

Neverte súčasným údajom o inflácii. Skutočné znižovanie inflačných tlakov nás ešte len čaká, a to v podobe brzdenia produkcie a zamestnanosti,“ dodal Krugman.

Čítaj ďalej: Čím viac projektov zanikne, tým lepšie pre celý sektor kryptomien

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance