4 body, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť infláciu

Titulky Ako lepšie zvládnuť infláciu?
Ako lepšie zvládnuť infláciu? Zdroj: Shutterstock, Naiyana Somchitkaeo
BitmarketsMind of Pepe mobil

Rok 2022 sa zatiaľ nesie na vlne ekonomickej neistoty. Takýto stav sa, samozrejme, odzrkadlí aj na psychike ľudí, ktorí musia siahnuť omnoho hlbšie do svojich peňaženiek. V tomto článku sa pozrieme na 4 tipy, ako lepšie zvládnuť infláciu.

Ako lepšie zvládnuť infláciu?

Rast cien patrí v tomto roku k základným problémom, ktorí postihol väčšinu ľudí. Okrem cien potravín, rastú aj ceny automobilov, nehnuteľností a taktiež služieb. Rapídne zvyšovanie cien predpokladal začiatkom roka zrejme málokto. Je možné takéto nepredvídateľné situácie zvládať s pokojom? Určite áno.

1. Urobte si poriadok vo svojich financiách

Peniaze sú častokrát tým najčastejším dôvodom, prečo majú ľudia stres. V čase krízy je teda určite vhodné otestovať samého seba z hľadiska finančnej gramotnosti. Len málokto naozaj vie, ako fungujú peniaze. Určite ste už v živote zažili situáciu, keď ste sa pri riešení finančných záležitostí museli rozhodnúť rýchlo, častokrát aj intuitívne, no hlavne správne. Jednoducho tak, aby to čo najmenej ublížilo vašim finančným prostriedkom.

Ako teda čo najlepšie predísť finančnému stresu? Urobte si prehľad vo svojom mesačnom rozpočte. Aké sú vaše príjmy, koľko miniete na jednotlivé položky a hlavne, či niečo aj usporíte. V ťažkých časoch je teda ideálne urobiť si dôkladnú finančnú analýzu a plánovanie.

2. Správne investície vám môžu pomôcť

Inflácia je v podstate znehodnotenie hodnoty peňazí. Podľa najnovších prieskumov NBS sa inflácia dotkla viac ako polovice obyvateľov Slovenska. Ľudia si stále viac začínajú uvedomovať dôležitý fakt. V čase inflácie peniaze odložené na bežných účtoch strácajú svoju hodnotu. Je teda vhodné správne ich investovať. Hovorí sa, že žijeme v dobe neobmedzených možností. Platí to aj v prípade možností investovania. Svoje peniaze môžete vložiť napríklad do zlata, akcií, podielových fondov, indexov, umenia či kryptomien. Veľa ľudí sa investovania bojí. Pritom nejde o nič zložité. Častokrát vám stačí aj pár desiatok eur, ktoré vám na konci mesiaca zostanú ležať na vašom účte.

Prečítaj si tiež: Cena plynu naďalej rastie, ako zareaguje naša vláda?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

3. Máte finančnú rezervu? Vytvorte si ju

Odkladáte si pravidelne vaše peniaze? V čase pandémie, keď bolo prakticky všetko zatvorené, si ľudia dokázali mesačne ušetriť desiatky eur. V čase krízy vám tak môže vaša železná rezerva výrazne pomôcť. Podľa odhadov analytikov sme ešte len na začiatku veľkého zvyšovania. Je preto dobré zvážiť väčšie investície a skôr si peniaze pripraviť na rast cien energií či potravín.

Čo odporúčajú odborníci?

Vo všeobecnosti sa kvôli finančnej stabilite domácnosti odporúča mať vytvorenú finančnú rezervu aspoň vo výške troch až šiestich mesačných platov.”

4. Nebojte sa pomoci

Ocitli ste sa už niekedy v problémoch? Otázka by skôr mala znieť, kto nie. Nebojte sa však v týchto situáciách vyhľadať pomoc. Aj financie nám dokážu poriadne zavariť. A tu prichádza na rad už spomínaný stres a úzkosť. Pomôcť nám môžu rôzne terapie či dokonca finančné poradenstvo.

Finančná nedisciplína, zadlžovanie, nízke príjmy a nadmerné utrácanie. To všetko sú faktory, ktoré nás môžu dostať do problémov. A práve v takýchto situáciách sa nebojte vyhľadať pomoc.

Rok 2022 nám priniesol ekonomickú nestabilitu a vysokú infláciu. Aj preto je dobré urobiť si poriadok vo svojej peňaženke, naučiť sa správne investovať, vytvoriť si rezervu a v neposlednom rade vyhľadať odbornú pomoc, ak si nevieme poradiť.

Čítaj ďalej: Je Bitcoin mŕtvy? Google ukázal zaujímavé štatistiky

txbKvakomat mobil