3 dôvody, prečo bude bitcoin dlhodobo rásť

Novinky 3 dôvody prečo bude bitcoin rásť
3 dôvody prečo bude bitcoin rásť. Zdroj: shutterstock.com/Beto Chagas/pathdoc
BitmarketsBitmarkets

Bitcoin v marci počas dvoch týždňov dokázal zaznamenať rast až 50 % a prekonal v ziskovosti všetky ostatné aktíva. Je považovaný za digitálne zlato, no jeho vzácnosť predstavuje ešte lepšiu formu investície. Z dlhodobého hľadiska je vysoko pravdepodobné, že cena bitcoinu by sa mala zhodnocovať. Aké sú na to dôvody?

Fixná ponuka

V súčasnosti je vyťažených cez 19,3 milióna BTC z celkovej fixnej ponuky 21 milióna. Každý halvingový cyklus zmenšuje rýchlosť emitovania nových mincí o polovicu vo forme odmeny. V prípade zlata je stále možné nájsť nové ložiská a rast ponuky spôsobuje pokles ceny. To v prípade bitcoinu neplatí a jeho ponuku nemožno rozširovať žiadnym spôsobom.

Bitcoin a fixná ponuka

Bitcoin a fixná ponuka. Zdroj: CoinMarketCap

Cenu každého aktíva ale určuje vzťah ponuky a dopytu. Vzácnosť vyplývajúca z obmedzenej ponuky bude mať zmysel iba ak bude existovať dopyt po bitcoine. Je ale pravdepodobné, že stále bude existovať dopyt po digitálnych menách, keďže disponujú vysokou volatilitou. Ide o špekulatívny nástroj využívaný vo vidine rýchleho zárobku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Decentralizácia

Aj keď bitcoin neponúka najideálnejšie riešenie blockchainovej siete, jeho prvenstvo mu nikto nemôže vziať. Systém decentralizovaného platobného styku je súčasť vnútornej hodnoty najväčšej digitálnej meny na svete a zabezpečuje presun peňazí bez potreby tretej strany.

Nedávne udalosti spojené s krachujúcimi bankami v USA opäť poukázali na nedôveru ľudí vočí tradičným finančným inštitúciám. Bitcoin ale nenahradí fiat meny a to z jednoduchého dôvodu. Volatilita ceny nedovoľuje používanie bitcoinu v bežnom platobnom styku a nemôže byť prijatý širokou verejnosťou za týmto účelom.

Nič to ale nemení na fakte, že bitcoin bude mať svoje miesto v portfóliach ako riziková zložka s vysokým potenciálom zhodnotenia a bude fungovať paralelne s fiat peniazmi. Navyše decentralizácia bude vždy stimulovať dopyt, o ktorom sme hovorili v prvom bode.

Prečítaj si tiež: Prečo majú banky fóbiu z bitcoinu?

Adopčné odlivy

Už dávnejšie sme vás informovali o extrémnych odlivoch na centralizovaných burzách a nízkych objemoch obchodovania. Z hľadiska likvidity kryptomenových zmenární môže tento trend spôsobiť v budúcnosti problém. Ak sa ale zameriame na hodnotu bitcoinu, tak tieto odlivy sú odrazom adopcie a uvedomenia si vzácnosti bitcoinu.

Obrovské odlivy z búrz

Obrovské odlivy z búrz. Zdroj: Glassnode

Výsledkom je, že existuje čoraz menej bitcoinov na obchodovanie a preto sa stáva vzácnejším. Ak je nejaké aktívum menej dostupné, jeho hodnota automaticky rastie pri zachovaní dopytu. A presne to je prípad bitcoinu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Halving signalizuje rast

Samozrejme by sme dokázali nájsť mnoho dôvodov prečo by mal bitcoin z dlhodobého hľadiska stúpať na cene, no tieto tri sú tie najdôležitejšie. Podľa údajov z CoinMarketCap sa bitcoin obchoduje na trhovej cene 28 433 dolárov a v marci sa mu podarilo prvýkrát prekonať dlhodobé lokálne maximum 25 000 dolárov. Naposledy sme podobné správanie mohli vidieť pri bullrune.

Okrem toho halvingový cyklus hovorí, že bitcoin formuje koniec korekcie približne 520 až 540 dní pred ďalším znížením blokovej odmeny o polovicu. Presne rovnaký interval platí aj pre novembrové minimum, ktoré zatiaľ nebolo prekonané. Podľa halvingovej analýzy to znamená, že v najbližšom roku by cena BTC mala predovšetkým stúpať.

Mohlo by ťa zaujímať: Kam ukryť peniaze pred krízou? Tieto aktíva údajne budú rásť

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.