Najväčšie digitálne aktívum zaznamenalo od začiatku tohto roka zhodnotenie už takmer 100 % a je svetovým aktívom číslo jedna. Investori sa naň obracajú ako na digitálnu formu zlata, aj keď mnohí kritici odmietajú toto prirovnanie, ako sme vás informovali. Dnes sa pozrieme na dva dôvody, prečo môže bitcoin do konca leta s veľkou pravdepodobnosťou dosiahnuť hodnotu 50 000 dolárov.
USA budú mať silné slovo
Ako informuje Insider, Spojené štáty americké môžu tento rok stáť pred veľkým míľnikom, ktorý v značnej miere rozhodne o ďalšom smerovaní nielen USA, ale i svetovej ekonomiky. Ako sme písali v článku Je globálna ekonomika ohrozená? Až štvrtinu amerického dlhú majú v rukách iné krajiny, momentálne silnejú hlasy volajúce po dedolarizácii. Prichádzajú nielen zo strany zoskupenia BRICS, ale aj niektorí európski predstavitelia navrhujú uberať sa týmto smerom.
Tým, že je bitcoin, a vôbec celý kryptomenový svet, čoraz viac spojený s ekonomickým dianím, budú mať všetky závažné udalosti dopad aj na kryptotrh. Prostredie bankovej neistoty, ktoré posledné mesiace vyhnalo cenu najväčšieho digitálneho aktíva na 1 a pol ročné maximá, môže mať podobný podporný impulz aj opäť.
1. Možná platobná neschopnosť USA
Geoff Kendrick, vedúci devízového výskumu v Standard Chartered sa vyjadril k patovej situácii, ktorá vládne medzi americkou Snemovňou reprezentantov a Bielym domom. Týka sa zvýšenia dlhového stropu USA, ktorý je momentálne zastropený na 31,4 bilióna amerických dolárov. Senátori tlačia na navýšenie a ak by k tomuto neprišlo, americká ekonomika by sa mohla dostať do platobnej neschopnosti, čo by znamenalo obrovský šok pre celú ekonomiku.
Ako sme nedávno informovali, dlhy väčšiny štátov sveta sú na dlhodobo neúnosnej úrovni a nové peniaze vznikajú iba vytváraním väčšieho dlhu.
V prípade, že by nastala táto „málo pravdepodobná udalosť s vysokým vplyvom”, ako ju nazvak Kendrick, malo by to ďalekosiahle následky pre celú ekonomiku a mohli by sme takmer s určitosťou začať hovoriť o svetovej recesii.
Na druhej strane, táto udalosť by s veľkou pravdepodobnosťou mala raketový vplyv na cenu bitcoinu. Kendrick predpovedá, že by do pár týždňov mohla cena vyletieť od 20 000 dolárov a atakovať úrovne 50 000. Vychádza z premisy, že podobná negatívna udalosť, aj keď v značne menšej miere, vyhnala cenu bitcoinu na súčasnú pozíciu po páde 3 významných amerických bánk.
2. Halving a zvyšujúce sa objemy
Druhou udalosťou, ktorá má mať významný vplyv na nárast ceny bitcoinu, je stále viac sa blížiaci halving, o čom vás pravidelne informujeme. Ten je naplánovaný na 7. apríla 2024. Je to udalosť, ktorá vo všetkých predošlých cykloch mala zásadný dopad na rast ceny digitálneho zlata. Čo je to halving a prečo je pre bitcoin tak dôležitý, si môžete prečítať TU.
Taktiež je silným katalyzátorom rastu ceny aj aktivita investorov, ktorá na sieti rastie už od začiatku tohto roka. Aktuálna trhová kapitalizácia bitcoinu je podľa údajov z Coinmarketcap v čase písania článku na úrovni 580 miliárd dolárov a neustále rastie. Cena by tak mohla vzrásť až o 68 % a dosiahnuť hodnotu 50 000 dolárov.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Rast nemusí byť globálny
To, že vplyvom prípadnej platobnej neschopnosti USA, by svetové finančné trhy prudko klesli, snáď ani netreba zdôrazňovať. Zaujala však analýza spomenutého šéfa Standard Chartered, ktorý predpovedá protichodné smery dvoch najväčších kryptomien.
„Optimálny obchod by bol pravdepodobne long bitcoin, short ethereum.” Odôvodnil to väčšou prepojenosťou etherea s finančným systémom, zatiaľ čo bitcoin by si mal plniť svoju úlohu digitálneho zlata, čiže stabilného prístavu pre investorov.
Čítajte ďalej: Google hovorí jasne: Toto sú najvyhľadávanejšie aktíva, do ktorých investovať