Poistenie nehnuteľnosti môže byť niekde problémom. Zistite, či žijete v takejto oblasti

  • Poistenie nehnuteľnosti pokrýva viaceré riziká, nielen povodňové škody.
  • Stretnú sa niektorí ľudia s tým, že im nehnuteľnosť nepoistia?
Ekonomika Poistenie nehnuteľnosti môže byť niekde problémom
Poistenie nehnuteľnosti môže byť niekde problémom. Zdroj: Shutterstock.com/milorad milankovic, alinabuphoto
BITmarkets BITmarkets

Čoraz extrémnejšie počasie vedie k pravidelným záplavám a zosuvom pôdy. Platí to aj pre naše územie: Podľa portálu Finsider.sk sme na Slovensku niekoľko veľkých povodní už zažili. Táto skutočnosť sa pritom dotkla najmä ľudí, ktorí nemali poistené svoje domy. Poistenie nehnuteľnosti by však v budúcnosti mohlo byť v niektorých oblastiach takmer nemožné.

Poistenie nehnuteľnosti pokrýva viaceré riziká, nielen povodňové škody. Podľa riaditeľa divízie životného poistenia spoločnosti Finportal Štefana Fajnora je preto nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti vznikli oblasti, kde by nebolo možné nehnuteľnosť poistiť.

Ako to funguje?

Každá oblasť môže byť považovaná za rizikovejšiu pre určité častejšie sa vyskytujúce riziká, ale nie pre všetky riziká. Vždy je tak možné poistiť si nehnuteľnosť na balík rizík s nižšou pravdepodobnosťou výskytu. Pri rizikovejších škodách v daných oblastiach je buď vyššia sadzba, alebo prísnejšie kritériá na plnenie zo strany poisťovní,” vysvetľuje.

Niekedy sa nehnuteľnosť poistiť nedá

Poisťovne uvádzajú, že v posledných rokoch zaznamenávajú častejší výskyt škôd v dôsledku náhlej zmeny počasia, hoci zvyčajne na malom území. Takéto škody spôsobujú najčastejšie záplavy, víchrice alebo krupobitie. Na otázku Finsideru, či očakávajú, že na Slovensku vzniknú oblasti, kde nebude možné vôbec poistiť nehnuteľnosť, nedokážu jednoznačne odpovedať. Zatiaľ neexistuje poisťovňa, ktorá by povedala poisteniu nehnuteľnosti na všetky riziká NIE.

Špecifické sú zatiaľ len povodňové oblasti. Niektoré poisťovne využívajú takzvané povodňové mapy, ktoré vytvárajú na základe údajov o geografických oblastiach identifikovaných s potenciálne významným povodňovým rizikom. Podľa Ministerstva životného prostredia tieto mapy zobrazujú rozsah záplav spôsobených povodňami s priemernou dobou opakovania od raz za päť rokov až po raz za tisíc rokov.

Poisťovne potom nastavujú cenu krytia práve podľa týchto máp. V niektorých prípadoch sa môže stať, že nehnuteľnosť nebude v zmluve chránená proti povodniam. Povodňové mapy v súčasnosti využívajú napríklad poisťovne Uniqa a Generali.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Podpoistenie môže narobiť problémy

Nedávne prírodné katastrofy na Slovensku ukázali, že podpoistenie hnuteľného a nehnuteľného majetku sa nevypláca. Mnoho postihnutých rodín sa o tom presvedčilo na vlastnej koži.

Vláda síce navrhla zvýšiť sumu humanitárnej pomoci pre takéto prípady, no na pokrytie škôd, ktoré sa počítajú v desiatkach tisícov eur, to istotne stačiť nebude. Informovali sme o tom v tomto článku.

Vždy sa zaujímajte o to, či poisťovňa, v ktorej máte záujem uzavrieť napr. poistenie bytu, poisťuje daný druh stavby na trhové hodnoty alebo len na náklady na výstavbu. Dôležité je tiež správne stanoviť vstupné parametre, vyhotovenie nehnuteľnosti, lokalitu a ostatné kritériá ovplyvňujúce poistnú sumu aj cenu za poistenie,” poradila Z. Lauermannová z PREMIUM Poisťovne. 

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Finsider.skTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.