Štát začína odškodňovať veľkú skupinu Slovákov. Dostanú naspäť desiatky eur

  • Slováci si na jar vytrpeli svoje.
  • Niektorí stáli v radoch aj hodiny.
  • Chceli sa vyhnúť zdražovaniu.
Novinky Tisícky Slovákov dostanú naspäť peniaze
Tisícky Slovákov dostanú naspäť peniaze. Zdroj: shutterstock.com/JiraBest/Vitalii Stock
BITmarkets BITmarkets

Na jar tohto roka sa tisícky Slovákov hromadili v radoch na oddeleniach dokladov, aby si včas vybavili nové cestovné pasy.

Chceli ušetriť

Snažili sa tak vyhnúť vyšším poplatkom, ktoré mali nadobudnúť platnosť v apríli. Poplatok za vydanie pasu pre dospelých totiž stúpol z 33 na 50 EUR.

V dôsledku tejto zmeny sa však úrady dostali pod veľký tlak a nezvládali spracovávať všetky žiadosti včas, informuje portál Aktuality.

Ministerstvo vnútra sa v tejto situácii muselo vysporiadať s mimoriadne veľkým záujmom o nové doklady. Kapacita na vydávanie pasov bola limitovaná na približne tisíc kusov denne. Tento obmedzený počet spôsobil, že mnohí Slováci čakali na svoje pasy dlhšie, ako je zákonom stanovená 30-dňová lehota.

Tisícky Slovákov chcú za čakanie odškodniť

Štát sa rozhodol kompenzovať tých, ktorí museli čakať na doklady viac ako 60 dní. Toto rozhodnutie podporuje zákon o správnom konaní, ktorý stanovuje maximálnu lehotu 60 dní pre zložitejšie prípady.

Občania tak získajú naspäť plnú výšku poplatku za úkon.

Táto situácia nie len zvýšila stres medzi občanmi, ale aj ukázala potrebu zlepšiť procesy a zvýšiť kapacitu pri vydávaní dôležitých dokumentov, ako sú cestovné pasy.

Rezort reaguje novinkou

Ministerstvo vnútra (MV) SR má plán na výstavbu nového Národného personalizačného centra (NPC), ktoré by malo vyrábať doklady. Súčasné pracovisko po dokončení novej budovy prevezme úlohu záložného centra.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

S týmto krokom sa očakáva aj zvýšenie výrobnej kapacity, čo umožní plynulé dodávanie dokladov aj počas období, keď záujem o ne vzrastie.

Nové centrum by tiež malo zvýšiť bezpečnosť v prípade nepredvídateľných udalostí, ako sú výpadky energií, prírodné katastrofy, teroristické alebo kybernetické útoky. Tieto informácie poskytol hovorca MV SR, Matej Neumann.

Zastaralá technika

Aktuálne NPC, ktoré obsluhuje celé Slovensko, pracuje na zariadeniach z rokov 2008 a 2012. Tieto zariadenia majú garantovanú desaťročnú životnosť a už prekročili svoju očakávanú dobu použiteľnosti.

Neumann upozornil, že predĺženie servisnej podpory je komplikované, pretože výroba potrebných komponentov skončila a v prípade výpadku súčasného NPC neexistuje záložný plán.

Tlak na výrobné kapacity neustále rastie

Hlavne tento rok zaznamenali rekordný záujem o cestovné doklady v marci, krátko pred zvýšením správnych poplatkov v apríli. Odvtedy záujem o pasy klesol, ale úrady stále riešia množstvo žiadostí. Tento rok si o pas požiadalo takmer 300 000 Slovákov.

Ministerstvo tiež pripomenulo, že NPC v minulosti čelilo veľkému náporu viackrát. Slováci potrebovali vymeniť občianske preukazy s končiacou certifikáciou čipu, zvýšený záujem o pasy sa vyskytol aj po vypuknutí konfliktu na Ukrajine.

Museli ste aj vy tento rok čakať v radoch na cestovné pasy?

Loading ... Loading ...

Menili sa aj končiace ružové vodičské preukazy. Dokonca nevydali všetky občianske preukazy bez podoby tváre, ktoré slúžia ako prihlasovací prostriedok do systému e-Zdravie.

Kvôli týmto výzvam a nutnosti častého servisovania, rozvoja a technických prestávok trpí výkonnosť zastaranej infraštruktúry. Rezort zároveň informoval, že po 3,5-ročnom verejnom obstarávaní sa podarilo uzatvoriť zmluvu s novým dodávateľom.

S plánom na zvýšenie kapacity sa ráta aj s novou podobou niektorých dokladov. Napríklad zbrojné preukazy by sa mohli vydávať vo forme eID karty, podobne ako občianske preukazy či povolenia na pobyt cudzincov. Súčasťou projektu sú aj opatrenia na zníženie času potrebného na distribúciu dokladov na miesto určenia.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: AktualityTAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.