Už o pár dní si mnohí Slováci prilepšia. Porastú dávky, príspevky aj dôchodky

  • Rast sumy životného minima zvýši desiatky rôznych dávok.
  • Prilepšia si penzisti, nezamestnaní, rodičia, aj mnohí ďalší.
Novinky Od júla sa zvýšia dávky, príspevky aj dôchodky
Od júla sa zvýšia dávky, príspevky aj dôchodky. Zdroj: shutterstock.com/IFPrizmic_production
BITmarkets BITmarkets

Množstvo Slovákov bude už od júla poberať vyššie dávky. Dôvodom je rast sumy životného minima, na ktoré sú naviazané sumy rôznych príspevkov či dôchodkov. Prilepšia si nezamestnaní, penzisti, rodičia a mnoho iných skupín, ktoré dostavajú finančné príspevky od štátu. Na tému upozornila RTVS.

Stúpne suma životného minima

Od 1. júla stúpne suma životného minima o 1,9 %. Z pôvodných 268,88 eur sa zvýši na 273,99 eur na jednu plnoletú osobu. Pri ďalšej spoločne posudzovanej osobe bude životné minimum vo výške 191,14 eur a 125,11 eur na dieťa.

 

Výška sumy životného minima je súčasťou výpočtu viacerých štátnych dávok, takže tie od júla taktiež porastú.

Keďže sa na životné minimum viažu desiatky príspevkov, popíšeme tie, ktoré poberá najväčší počet Slovákov.

Minimálny dôchodok

Viac peňazí budú dostávať penzisti, ktorí poberajú minimálny dôchodok. Legislatívna zmena z minulého roka však zmenila termín valorizácie ich dôchodku. Kým doposiaľ minimálny dôchodok rástol zároveň so sumou životného minima v júli, tentokrát si penzisti na vyšší dôchodok počkajú až do januára.

Minimálny dôchodok sa zvýši o 7,40 eur

Minimálny dôchodok je 145 % zo sumy životného minima. Penzisti si preto v budúcom roku prilepšia o približne 7 eur mesačne. Minimálny dôchodok stúpne zo súčasných 389,90 na 397,30 eur.

 

Rodičovský príspevok

V súvislosti s rastom životného minima stúpne aj rodičovský príspevok. Väčší nárast zaznamenajú rodičia, ktorí poberali aj materskú dávku. Im príspevok stúpne o 9 eur na sumu 482,30 eur mesačne. Tí rodičia, ktorí materskú dávku nepoberali, dostanú o 6,60 eur viac, a teda 351,80 eur.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: RTVSTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.