Ethereum Classic (ETC)

Spracované kryptomeny Ethereum classic.
Ethereum classic. Zdroj: shutterstock.com/KeerthiSatheesh
BitmarketsOkazio mobil

Ethereum Classic je veľmi špecifická kryptomena. Vznikla koncom júla 2016 po kontroverznom oddelení od Ethereového blockchainu. Jej blockchain je po blok 1 920 000 identický s Ethereovým blockchainom, potom však došlo k rozdeleniu, ktoré trvá dodnes. Dôvody boli rôzne a dôsledky ďalekosiahle.

Ethereum Classic má do bloku 1 920 000 spoločný blockchain s Ethereom. Pre viac informácií o si prečítajte náš článok. Inak pravdepodobne nebudete rozumieť, aký je účel Etherea Classic a aké má výhody oproti ostatným kryptomenám.

Vznik

Najprv si však vysvetlime, ako je vôbec niečo také možné. Ethereum bolo do júla 2016 samostatnou menou s vlastným blockchainom. Chod Blockchainu zaisťovali milióny počítačov, ktoré ťažili ether výmenou za časť výpočtového výkonu ich počítačov. Okrem takýchto obyčajných užívateľov však existovali (a existujú) rôzne spoločnosti, ktoré ťažia vo veľkom a do tejto činnosti vrážajú obrovské peniaze. Môžete si tiež vybrať medzi stovkami ethereových kryptopeňaženiek. Každú z nich udržiava nejaký poskytovateľ služieb, či už ide o obchodný server, alebo stránku špecializovanú na bezpečné uchovávanie kryptomien. Okrem toho sa okolo Etherea počas rokov zhromáždili stovky, ba aj tisíce programátorov. Tí celú platformu udržujú v chode a pripravujú aktualizácie, ktoré opravujú rôzne chyby, pridávajú funkcionalitu  a zabezpečujú škálovanie. Túto činnosť však nevykonáva jedna firma, ale zložitá komunita s niekoľkými lídermi. Celkovo ide o prepracovanú decentralizovanú sieť ľudí, ktorých prioritou je úspech a blahobyt platformy.


Môže vás zaujímať: Čo je blockchain?


Občas sa stane, že sa takéto sofistkované spoločenstvá ľudí na niečom nezhodnú. Rozdelia sa na dva alebo viac táborov, ktorých pohľad na daný problém je tak rozdielny, že jediným riešením je úplné rozdelenie. A presne to sa dňa 23.7.2016 stalo Ethereu. Časť siete sa od neho oddelila a vznikla nová kryptomena, Ethereum Classic.

Rozdelenie

Rozdeleniu predchádzal kontroverzný DAO Project. Aplikácia, ktorá od svojich investorov vyzbierala neuveriteľných 150 miliónov dolárov v etheri bola založená na ethereových smart kontraktoch. Bohužiaľ, bezpečnostná slabina spôsobila, že sa neznámemu hackerovi podarilo 50 miliónov ukradnúť a previesť ich na svoje účty. To, samozrejme, vyvolalu vlnu nedôvery v celú pratformu a jej zakladatelia sa rozhodli konať. Navrhli riešenie, pomocou ktorého peniaze získajú späť.

Je dôležité poznamenať, že ukradnuté boli zdroje vo forme etheru. Tie boli cez blockchain prenesené na kryptopeňaženky útočníkov. Riešením bolo zvrátiť pochybné transakcie, vďaka čomu by investori DAO Projectu dostali svoj ether späť. V jednoduchosti, peniaze by sa vrátili k ich pravým vlastníkom a bodka. Toto, na prvý pohľad logické riešenie, však vyvolalo vlnu kontroverzie a rozdelenie celej komunity na dva tábory. Jeden bol za vrátenie peňazí a druhý bol proti. Poďme sa teda pozrieť na argumenty oboch strán:

Používatelia, ktorí boli proti vráteniu peňazí:

  • “Kód je zákon” – originálna implementácia DAO projektu (ktorá bola zneužitá a umožnila krádež etheru) by sa nemala meniť ex-post
  • Veci, ktoré sa stanú na Blockchaine sú nemenné a nemali by sa za žiadnych okolností meniť
  • Ak sa raz začne meniť história, dostávame sa na šikmú plochu. Vytvorí sa tak precedent, na základe ktorého by sa v budúcnosti mohli meniť aj ďalšie kontrakty a transakcie
  • Rozhodnutie vrátiť peniaze je krátkozraké a budúcnosti by mohli znížiť hodnotu Etherea ako takého
  • Je to kaucia

Používatelia, ktorí boli za vrátenie peňazí:

  • “Kód je zákon” je príliš drastické vyhlásenie a ľudia musia mať posledné slovo
  • Hackeri by nemali mať možnosť profitovať z bezpečnostných chýb na platforme. Je to neetické a komunita by sa proti nim mala spojiť
  • Týmto aktom sa nedostaneme na šikmú plochu. Komunita si nemusí brať príklad z minulých rozhodnutí a mala by sa vedieť v každej situácii racionálne rozhodnúť
  • Nechať tak veľké množstvo etheru v rukách hackerov by mohlo byť problematické a mohlo by to znížiť jeho hodnotu
  • Nie je to kaucia, keďže sa nevyberajú peniaze z komunity. Ide iba o navrátenie fondov pôvodným majiteľom
  • Chyba bola dostatočne veľká na to, aby sa s ňou niečo spravilo
  • Ak bude komunita jednať, odpudí tak v budúcnosti veľké množstvo zlomyseľných hackerov. Tí si dvakrát rozmyslia, než sa pustia do Etherea
  • Vrátenie peňazí bude držať regulačné úrady ďaleko od Etherea. Náš bordel, sami sme si ho upratali…

A tak vzniklo Ethereum Classic

Ethereum Classic bol, v istom zmysle, spôsob dovoliť smart kontraktom fungovať tak, ako boli naprogramované. Bez zásahov tretej strany. ETC  komunita tvrdí, že DAO kontrakt robil presne to, čo mal. Fakt, že obsahoval bezpečnostnú chybu, je problém vývojárov. Tí sa mali zodpovedať svojim investorom a prípadne ich odškodniť.

Ak sa nad tým zamyslíme, oba tábory majú v podstate pravdu. Je etické, vrátiť ukradnuté peniaze ich pôvodným majiteľom. No je v poriadku kvôli tomu dostova meniť minulosť? Iste, 50 miliónov v etheri zmizlo. To je však problém, ktorému by sme mali predísť, nie ho napravovať ex-post. Z trochu pokriveného uhla pohľadu komunita ukradla peniaze hackerom. Tí predsa iba využívali možnosti, ktoré im DAO Project ponúkal. Nesnažili sa prepisovať blockchain a znásilňovať celú platformu.

Je tu však ešte jedna vec. Ethereum bolo, a v čase písania tohto článku ešte stále je, v beta verzii. Ak je čas niečo meniť, je to rozhodne v testovacej fáze projektu. Až raz Ethereum vojde do produkcie, podobné úpravy minulosti už nebudú akceptovateľné.

Každopádne, programátori by sa mali zodpovedať za svoje chyby. Oddelenie kryptomeny Ethereum Classic od Ethereového Blockchainu je veľmi kontroverzné a pravdepodobne aj vždy bude. Čo sa stalo sa však už neodstane (na rozdiel od istej krádeže 50-tich miliónov) a budeme sa musieť naučiť žiť s dvomi menami, ktoré majú v názve slovo Ethereum.

Ako je možné, oddeliť sa od fungujúceho blockchainu? Nuž, komunita sa rozhodla vydať update, ktorý spôsobil nekompatibilitu s predchádyajúcimi verziami kódu. Časť siete sa rozhodla neupdatovať svoje servery a aj naďalej ťažili pôvodné Ethereum. To postupne získalo nový názov a dnes je uznávanou kryptomenou. I keď, nie všetci sú presvedčení o jeho legitímnosti.

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

5

Finančná správa vydala dôležité upozornenie. Tieto preplatky Slováci nedostanú

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.