Zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo viesť k poklesu kryptomien – aká je prognóza?

Ekonomika Klesne Bitcoin vďaka rastúcej úrokovej sadzbe?
Klesne Bitcoin vďaka rastúcej úrokovej sadzbe? Zdroj: Shutterstock.com/Creativa Images
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už je to takmer týždeň, čo americká centrálna banka oznámila, že prvýkrát po viac ako troch rokoch zvýši úrokové sadzby. Bitcoin (BTC) sa medzitým stále obchoduje nad hranicou 40 000 USD a jeho cena rastie. Tento trend však bude čeliť rozhodnutiam Fedu.

Najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie jednoznačne pozitívne reagovala na marcové rozhodnutie Fedu. To naznačuje, že niektorí obchodníci používajú Bitcoin ako ochranu proti inflácii a rastúcim cenám.

Dokonca aj po prejave šéfa Fedu Jerome Powella je BTC stále v raste. Powell v pondelok povedal Národnej asociácii pre podnikovú ekonomiku, že je zjavná potreba rýchlo sa rozhodovať, aby sa menová politika vrátila na „neutrálnejšiu úroveň”.

Ale pri pohľade do budúcnosti by postoj Fedu mohol stlačiť ceny kryptomien, rovnako ako to pravdepodobne poškodí akciové trhy.

Kryptomety sa správajú skôr ako rizikové aktívum než ako ochrana pred infláciou,” povedal v utorok na CoinDesk TV Marc Chandler, výkonný riaditeľ Bannockburn Global Forex a hlavný stratég trhu.

Za posledných pár mesiacov sa Bitcoin výrazne posunul v korelácii s tradičnými akciovými trhmi. Za posledný rok klesol takmer o 30 %, pričom inflácia vyskočila na maximum za štyri desaťročia.

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Prečítaj si tiež – Skončia 4-ročné cenové cykly Bitcoinu ako ich poznáme?

Aká je očakávaná sadzba? Ovplyvní to Bitcoin?

Štvrťročné ekonomické projekcie Fedu a jeho „bodový graf” ukazujú, že stredná prognóza členov Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) pre sadzbu federálnych fondov je z dlhodobého hľadiska 2,38 %. To je podľa Fedu „ neutrálna” sadzba, ktorá by nestimulovala ani neobmedzovala hospodársky rast.

Pre roky 2022 a 2023 však predstavitelia Fedu očakávajú, že sadzba bude na úrovni 2,75 %. To naznačuje, že sú ochotní ísť nad to, čo vnímajú ako neutrálne, aby v budúcom roku obmedzili infláciu.

Ekonómovia dlho tvrdili, že hlavnou prioritou centrálnej banky je hospodársky rast, ako aj maximalizácia zamestnanosti. Zameranie sa v minulom roku zmenilo, keďže Fed veľmi podcenil inflačné tlaky, ako priznal Powell. Odteraz je inflácia hlavným problémom, aj keď poškodzuje trh.

Keďže do kryptomien prúdi viac mainstreamových inštitucionálnych peňazí, zvyšuje sa prepojenie s tradičnými finančnými trhmi. Vďaka tomu je obchodovanie s kryptomenami viac v korelácii s akciovým trhom ako predtým.

Mohlo by ťa zaujímať – TOP 10 kryptomien, ktoré sa oplatí kúpiť v marci pred raketovým rastom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.